Բաքվի ախորժակը նոր է բացվում․ Միքայել Մինասյան 12/15/2020 12:45 | Մեկնաբանություն
Քանի Նիկոլը կա, պատերազմը կանգ չի առնելու։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Վանատիկում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Անցած երեսուն օրերին ստի կայսրությունը համոզում էր ժողովրդին, թե Նիկոլը կանգնեցրել է պատերազմը, իսկ փողոց դուրս եկած մարդիկ ուզում են, որպեսզի նորից պատերազմ սկսվի։ Այս թեզը չնայած բացարձակ կեղծ լինելուն՝ շատերին ստիպում էր իրենց վրդովմունքն արտահայտել լուռ՝ առանց փողոց դուրս գալու, քանի որ մարդիկ արդարացիորեն չեն ուզում պատերազմ։ Ոչ ոք չի ուզում։
Վերջին օրերի իրադարձությունները հիմնովին ջախջախեցին ստի կայսրության նաև այս թեզը։ Նոյեմբերի 9-ից հետո Նիկոլը մնաց։ Բայց պատերազմը շարունակվեց։ Ընդ որում, նոյեմբերի 9-ից հետո Հայաստանն այլևս չի դիմադրում և հանձնում է հանքեր, հողեր, եկեղեցիներ, կորցնում գյուղեր, ավելացնում գերիների քանակը։ Հիմա միակողմանի պատերազմ է, որովհետև Նիկոլի Հայաստանն ուղղակի հանձնվել է։
Պարզվեց, որ անգամ կապիտուլայցիայից հետո թշնամին կանգ չի առնելու, իսկ Նիկոլը խոնարհաբար շարունակելու է զիջել այն, ինչ իրենից կպահանջեն՝ մարդասպան դիվերսատներից մինչև Հադրութի շրջանի գյուղեր։ Պարզվեց, որ պատերազմը կանգ չի առել, դրա վկայությունն են նախօրեի 6 վիրավորներն ու գերության մեջ հայտնված նոր զինվորները։
Ու ստացվեց այնպես, որ Արցախը տալով, գլխացավը չվերացավ։ Այն ավելանում է։ Որովհետև պարզվեց, որ Ադրբեջանի ուզածը սկսվում է 7 շրջանով, բայց չի ավարտվում։ Ալիևն արդեն հայտարարել է իր հավակնությունների մասին՝ ընդհուպ մինչև Սյունիք, Սևան ու Երևան։
Բաքվի ախորժակը նոր է բացվում, Թուրքիան երանությամբ է հիշում Էնվերին։ Այս մարդիկ էլ ո՞նց ասեն, որ Հայաստանն ու հայերին ընկալում են որպես թշնամի։ Էլ ինչ անեն, որ հասկանաք. նրանց հետ ուզվորություն անելն անհնար է։ Եթե թուլացար, կվերացնեն՝ բառի ամենաբուն իմաստով... Եվ սրան զուգահեռ 5000 զոհի մարմինը չսառած՝ նիկոլականները խոսում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ առևտրի, դիվանագիտական հարաբերություններ սկսելու մասին։ Այս մարդիկ իսկապես չեն հասկանում՝ իրենց արածի ու ասածի հետևանքները։
Քանի Նիկոլը կա, պատերազմը կանգ չի առնելու։ Սա է իրականությունը։
Հ.Գ. Այս պատերազմն իր ողջ մարդկային ողբերգությամբ, հայրենազրկմամբ պարունակում է նաև ինքնամաքրման նշմարվող հույս։ Հույս, որ ի վերջո մենք հրաժեշտ կտանք պատրանքներին։ Այն պատրանքներին, որոնք ինքներս էինք ստեղծել, որոնք մեզ հրամցրել էին։ Ու վերջապես կհասկանանք՝ ով ենք մենք, որտեղ ենք ապրում, ովքեր են մեր թշնամիներն ու բարեկամները։ Ու պատրանքների փոխարեն կձևավորենք մեծ երազանք՝ առողջ, ազնիվ և հաղթական, որի հետևից բոլորով կգնանք»,-գրել է Միքայել Մինասյանը։

Аппетит Баку только открывается – Микаел Минасян 12/15/2020   16:49  |  Комментарий
Пока есть Никол, война не остановится, пишет бывший посол Республики Армения при Святом Престоле Микаел Минасян на своей странице в соцсети Facebook.
“За минувшие тридцать дней империя лжи убеждала народ, будто Никол остановил войну, а вышедшие на улицы люди хотят, чтобы война возобновилась. Этот тезис, несмотря на свою абсолютную лживость, заставлял многих высказывать свое возмущение молча, не выходя на улицы, поскольку люди справедливо не хотят войны. Никто не хочет”, - пишет Минасян.
По его словам, события последних дней полностью разрушили и этот тезис империи лжи.
“После 9 ноября Никол остался. Но война продолжилась. Причем после 9 ноября Армения больше не оказывает сопротивления и сдает рудники, земли, церкви, теряет села, увеличивает число пленных. Сейчас идет односторонняя война, потому что Армения Никола просто сдалась. Выяснилось, что даже после капитуляции враг не остановится, а Никол смиренно будет продолжить уступать то, что от него потребуют: от диверсантов-убийц до сел Гадрутского района. Выяснилось, что война не прекратилась, о чем свидетельствуют 6 раненых накануне и новые военнослужащие, оказавшиеся в плену. И вышло так, что со сдачей Арцаха головная боль не исчезла. Она нарастает. Потому что выяснилось, что желания Азербайджана начинаются с 7 районов, но этим не заканчиваются. Алиев уже объявил о своих претензиях – вплоть до Сюника, Севана и Еревана”, - отметил Микаел Минасян.
Как указал он, аппетит Баку только открывается, Турция с упоением вспоминает Энвера.
“Как этим людям еще сказать, что они воспринимают Армению и армян как врагов? Что им еще сделать, чтобы мы поняли: попрошайничество с ними невозможно. Если дашь слабину – уничтожат, в буквальном смысле этого слова... И параллельно с этим, не успели мы еще предать земле тела  5 тысяч жертв, николовцы говорят уже о начале торговых и дипломатических отношений с Турцией и Азербайджаном. Эти люди действительно не понимают последствий того, что они творят и говорят. Пока есть Никол, война не остановится. Такова реальность”, - написал Минасян.
“Эта война со всей  ее человеческой трагедий, с лишением Родины содержит также едва забрезжившую надежду на самоочищение. Надежду на то, что мы, в конце концов, распрощаемся с иллюзиями. С иллюзиями, которые мы сами и создали, которыми нас кормили. И, наконец, поймем: кто мы, где мы живем, кто наши враги и друзья? И вместо иллюзий мы взлелеем большую мечту – здоровую, честную и победоносную, за которой последуем все вместе”, - добавил Микаел Минасян.