Խծաբերդի մատույցների սարերի վրա կանգնած են մեր զինծառայողները, Հին Թաղերում մեր զինվորներն անհասանելի են. Հադրութի քաղաքապետ 12/15/2020 11:35 | ԼՐԱՀՈՍ
Հադրութի քաղաքապետ Վահան Սավադյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ տեղեկություն չունի Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերն Ադրբեջանին է անցե՞լ, թե ոչ։
Ըստ ՌԴ խաղաղապահ ուժերի տեղակայման մասին քիչ առաջ հրապարկված քարտեզից երևում է, որ Արցախի երկու գյուղերը ևս անցել են թշնամուն:
«Ես փորձում եմ զանգահարել Հին Թաղեր տարածաշրջանում գտնվող մեր զինծառայողներին, բայց անհասանելի են։ Օրվա ընթացքում կփորձեմ կապ հաստատել»,- ասաց Սավադյանը՝ հավելելով, որ ինքն էլ, Արցախի իշխանություններն էլ, հստակ տեղեկություն չունեն գյուղերում տեղի ունեցող հարձակումների մանրամասների մասին։
«Ղեկավարությունը այնքան չի տիրապետում այնտեղի իրավիճակին, ավելի կոնկրետ տիրապետում է Հայկ Խանումյանը։ Երբ ինչ-որ բան փորձում եմ իմանալ, տեղեկանում եմ նրանից, որովհետև ինքը ավելի շատ է տեղեկացած, քան բոլոր այն կառույցները, որոնց կոնկրետ պատասխանատվության ներքո է գտնվում այս հարցը»,- ասաց Սավադյանը։
Հին թաղերում ու Խծաբերդում բնակիչներ չէին տեղափոխվել, որովհետև անվտանգության հարցը լուծված չէր՝ խաղաղապահ զորքերը գյուղերում չէին տեղակայվել, իսկ դրանք գտնվում էին Ադրբեջանական մասից մոտ 35-40 կմ հեռավորության վրա։
«Նախ պատճառներից մեկն էր այն, որ բնակավայրերը մոտ 70 տոկոսով ավերված էին, դրա համար էլ բնակիչները չեն վերադարձել։ Իհարկե, ամեն ինչը կարելի էր կառուցել, բայց առաջին հերթին լուծված չէր անվտանգության հարցը»։
Արդեն Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող Հադրութի նախկին քաղաքապետը հավելեց, որ ռուսական խաղաղապահ ուժերը կրակոցների հաջորդ օրը տեղակայվել են գյուղերում, բայց դեռևս տեղեկություններ չունի , թե կոնկրետ ո՞ր հատվածում։ Նրա խոսքով ՝ այնտեղ են նաև հայ զինվորները։
«Այնտեղ կանգնած են նաև մեր զինծառայողները։ Մինչև այդ կանգնած էին գյուղերում, այս պահին կանգնած են Խծաբերդի մատույցների սարերի վրա»։
Սավադյանը հավելեց, որ ինքն անձամբ առաջին հարձակման փորձի օրվանից գյուղերում չի եղել, բայց ցանկանում է գնալ՝ տեղեկություն ստանալու հույսով, ։ Չնայած, ամեն ինչ այդքան էլ հեշտ չէ.
«Իմ տեղեկություններով գյուղեր մուտք գործել այս պահին չի թույլատրվում։ Հույս ունեմ կապ կհաստատել մեր զինծառայողների հետ։ Կապը ամեն տեղ չէ, որ լավն է, զինվորները մարտական դիրքից պետք է 300 մետր հեռանան, որպեսզի կարողնան կապ հաստատել»,- եզրափակեց Սավադյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ ադրբեջանական կողմը դեկտեմբերի 12-ին վերսկսել է հարձակողական գործողությունները Արցախի Հին Թաղեր (Թաղլար) և Խծաբերդ բնակավայրերի ուղղությամբ: Հիմա էլ տեղեկություններ են տարածվում, թե Հադրութի շրջանի երկու՝ Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերը ևս հանձնվեց Ադրբեջանին:
Հիշեցնենք, որ եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, այդ գյուղերը մնացել էին հայկական, սակայն առաջին հարձակման փորձից հետո, ըստ նախնական տեղեկությունների, հայկական կողմն ունի վեց վիրավոր և տասը գերեվարված անձ։

Мэр Гадрута рассказал о ситуации в арцахских селах Хин Тагер и Хцаберд 12/15/2020   12:26  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Мэр Гадрута Ваган Савадян в беседе с “ФактИнфо” заявил, что не располагает сведениями о переходе сел Хин Тагер и Хцаберд под контроль Азербайджана. На недавно обновленной карте размещения миротворческих сил РФ видно, что два арцахских села тоже перешли под контроль врага.
“Я пытаюсь дозвониться до наших военнослужащих, находящихся в районе Хин Тагер, но они вне зоны доступа. В течение дня я снова попробую связаться с ними”, - сказал Савадян, добавив, что и он, и власти Арцаха не владеют точной информацией о подробностях предпринимаемых атак на села.
“Руководство не располагает достаточными сведениями. Конкретной информацией владеет Айк Ханумян. Когда мне надо что-либо выяснить, я узнаю от него, потому что он лучше всех осведомлен, нежели все те структуры, в компетенции которых находится этот вопрос”, - отметил Савадян.
Он заявил, что жители сел Хин Тагер и Хцаберд не вернулись в места своего постоянного проживания, поскольку вопрос с их безопасностью не был урегулирован; миротворческие войска  были размещены не в селах, а они находились примерно в 35-40 километрах от азербайджанской части.
“Во-первых, одна из причин заключается в том, что населенные пункты разрушены на 70%, поэтому жители не возвращаются. Конечно, все можно было отстроить, но в первую очередь не был решен вопрос безопасности”, - сказал он.
Савадян добавил, что российские миротворческие силы на следующий день после стрельбы разместились в селах, но до сих пор нет сведений о том, конкретно в какой части они дислоцируются. По его словам, там находятся и армянские военнослужащие.
“Там стоят и армянские военнослужащие. До этого они были в селах. В настоящее время они находятся в горах на подступах к Хцаберду”,- рассказал он. Савадян добавил, что он лично с момента первой попытки наступления не находился в селах, но хочет отправиться туда в надежде разузнать что-либо.  “Хотя не все так легко”, - добавил он.
По его сведениям, въезд в села в данный момент запрещен. “Я надеюсь выйти на связь с военнослужащими. Связь не везде качественная. Военные должны отойти от боевых постов на 300 метров, чтобы удалось установить связь”, - резюмировал Савадян.
Минобороны Армении ранее сообщило, что 12 декабря подразделения вооруженных сил Азербайджана, стянув дополнительный личный состав и  военную технику, в том числе тяжелую артиллерию, в нарушение требований трехстороннего заявления от 9 ноября, предприняли атаку в направлении сел Хин Тагер и Хцаберд Республики Арцах. Теперь же муссируются сведения, что села Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района тоже сдали Азербайджану.
Напомним, после подписания трехстороннего соглашения эти села оставались под контролем армянской стороны, однако после первой попытки атаки, согласно предварительным данным, у армянской стороны шестеро раненых и 10 пленных.