Արթուր Վանեցյանը խոսել է Դուբայում Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հետ ունեցած հանդիպման մասին. Հրապարակ 12/15/2020 16:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահին մեկ բան ակնհայտ է, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դավաճան է և պետք է անհապաղ հեռանա,- «Հրապարակ» օրաթերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ արձագանքելով Արցախը 5 միլիարդ դոլարով ծախելու մասին հարցին։
-Պարոն Վանեցյան, վերջին օրերին շատ է խոսվում ստեղծված իրավիճակի, Նիկոլ Փաշինյանի և 5 միլիարդ դոլարով Արցախը ծախելու մասին, ի՞նչ կարող եք ասել այս թեմայի շուրջ:
-Ընդամենը հուշեմ, Ձեր հարցի, ինչպես նաև ստեղծված աղետալի իրավիճակի հետ կապված մի շարք այլ հարցերի պատասխանները կարող եք գտնել՝ ևս մեկ անգամ ուշադիր վերընթերցելով իմ հրաժարականի դիմումը: Այս պահին մեկ բան ակնհայտ է, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դավաճան է և պետք է անհապաղ հեռանա: Դա բխում է Հայաստանի Հանրապետության և մեր ժողովրդի շահերից, սա ասում եմ ոչ թե որպես միայն ՀՀ քաղաքացի, այլ որպես ԱԱԾ նախկին ղեկավար:
-Այնուամենայնիվ, Ձեր և Ադրբեջանի ներկայացուցչի միջև Դուբայ քաղաքում, ինչպես նշել է Միքայել Մինասյանը, հանդիպում եղե՞լ է, թե՞ ոչ, և ի՞նչ եք քննարկել այդ հանդիպմանը:
-Թե ես, թե Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս նշել ենք, որ 2018թ. հեղափոխությունից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև հաստատվել է օպերատիվ կապ, և այո՝ մինչև ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնում իմ պաշտոնավարման ավարտը այդ կապն իրականացվել է իմ և ևս մեկ պաշտոնյայի միջոցով, ով մինչ օրս պաշտոնավարում է: Օպերատիվ կապի շրջանակներում ես պարբերաբար հանդիպումներ եմ ունեցել Ադրբեջանի ներկայացուցչի հետ, այդ թվում՝ Դուբայ քաղաքում։ Այդ շփումների արդյունքում բազմիցս տարաբնույթ տեղեկություններ եմ ստացել և փոխանցել Նիկոլ Փաշինյանին, իսկ այդ շփումների մասին տեղյակ են եղել Ազգային անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները:
Ինչ վերաբերում է հիշատակված հանդիպման կամ այդ ձևաչափով տեղի ունեցած բազմաթիվ այլ հանդիպումների բովանդակությանը, ապա հարկ եմ համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ չեմ պատրաստվում ծառայության բերումով ստացված տեղեկությունները հրապարակայնացնելը:

Газета “Грапарак” расспросила Ванецяна о его встрече с представителем спецслужбы Азербайджана в Дубае 12/15/2020 17:15 | Интервью
В данный момент очевидно одно, что премьер-министр Армении Никол Пашинян – предатель и он должен немедленно уйти, заявил в интервью газете “Грапарак” бывший директор Службы национальной безопасности(СНБ) РА Артур Ванецян, отвечая на вопрос о продаже Арцаха за 5 миллиардов долларов.
- Г-н Ванецян, в последние дни много говорится о создавшейся ситуации, о Николе Пашиняне и продаже Арцаха за 5 млрд долларов. Что вы можете сказать по этой теме?
- Я лишь напомню, что ответы на Ваш вопрос, а также на ряд других вопросов, связанных с создавшейся катастрофической ситуацией, Вы можете найти, еще раз внимательно прочитав мое заявление об отставке. В данный момент очевидно одно, что премьер-министр Армении Никол Пашинян – предатель и он должен немедленно уйти. Это исходит из интересов Республики Армения и нашего народа. Я это говорю не только как гражданин РА, но и как бывший глава СНБ.
- Тем не менее, имела ли место, как указал Микаел Минасян, Ваша встреча с представителем Азербайджана в Дубае или нет, и что Вы обсуждали на этой встрече?Минасян попросил Ванецяна подтвердить или опровергнуть его заявление о предложении Баку Пашиняну- И я, и Никол Пашинян неоднократно отмечали, что после революции 2018 года между руководителями Армении и Азербайджана была установлена оперативная связь, и да, до завершения моих полномочий на посту директора СНБ эта связь осуществлялась через меня и еще одного чиновника, который по сей день работает на своей должности. В рамках оперативной связи я периодически встречался с представителем Азербайджана, в том числе в городе Дубае. В результате этих контактов я неоднократно получал разного рода сведения и передавал Николу Пашиняну, а об этих контактах знали все члены Совета национальной безопасности.
Что касается содержания упомянутой встречи или многочисленных других встреч в этом формате, то считаю необходимым еще раз подчеркнуть, что я по долгу службы не собираюсь разглашать полученные сведения.