Ռուսական բազաների դեմ ցույցերը արտաքին ուժերի կողմից են ֆինանսավորվում. Դա ամենաշատը պետք է Թուրքիային. Մանուկյան 12/14/2020 15:04 | ԼՐԱՀՈՍ
«Եռակողմ պայմանագիրը հնարավորություն տվեց, որ այստեղ մտնեն ռուսական խաղաղապահ զորքերը, հիմա իրենք են մեր ՝ Հայաստանի անվտանգության երաշխիքը»,- այս մասին ասաց ընդդիմության ՀՀ վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը՝ մտավորականների ու մշակույթի գործիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
Մանուկյանը նշեց, որ եթե մինչև դա անվտանգության երաշխիքը մեր բանակն էր ու դաշնակիցների հետ համաձայնագրերը, հիմա հիմնական անվտանգության երաշխավորը ռուս խաղաղապահներն են։
«Չեմ հասկանում, երբ որ՝ ռուսական բազան հանելու պահանջով ցույցեր են լինում Երևանում կամ Արցախում։ Հասարակության մեջ կարող են լինել պատմական վեճեր, բայց եթե մեկը դուրս է գալիս փողոց՝ պայքարելու ռուսական բազաների դեմ ՝ դա հակառուսկաան տրամադրություն չէ, փող է, որ տրվում է արտաքին ուժերի կողմից, որպեսզի ինքը պայքարի՝ այստեղ Ռուսաստանի ազդեցությունը նվազեցնելու համար։ Իսկ դա ամենաշատը պետք է Թուրքիային»։
Վազգեն Մանուկյանը հավելեց, որ իրավունք ունի ենթադրելու, որ այդ մարդիկ Թուրքիայի գործակալներն են, որոնք կատարում են նրանց առաջադրանքը։ Հիմա պետք է լրջորեն քննարկել՝ ինչ հարաբերություններ պետք է ունենանք Թուրքիայի, Իրանի ու մյուս երկրների հետ։
«Պատերազմը չավարտված, երբ լարված է Արցախում և ՀՀ-ի սահմաններում, մարդիկ, որ հայտարարում են, թե Թուրքիայի հետ հարաբերություններ պետք է ստեղծենք ՝ դա անհասկանալի է։ Այդ մարդը երևի մանկապարտեզ էլ չի գնացել։ Մանկապարտեզից բոլորը գիտեն, որ եթե կռվի ժամանակ գնում, ասում ես՝ եկեք հաշտվենք, ուրեմն դա կլինի մեր երկրորդ կապիտուլյացիան»։
Վարչապետի միասնական թեկնածուն հիշեցրեց, որ պետք է հետագայում տարբեր հարաբերություններ ձևավորվեն նաև այլ երկրների հետ, բայց այս պահին անվտանգության երաշխիքը Ռուսաստանն է։
«Այս պահին դա ասել՝ նշանակում է երկրորդ կապիտուլյացիա, դա իրենց թելադրվո՞ւմ է, թե դա իրենց տգիտությո՞ւնն է, դա ինձ չի հետաքրքրում»,- եզրափակեց Մանուկյանը։

Акции против российских баз финансируются внешними силами; это прежде всего нужно Турции - Манукян 12/14/2020   15:37  |  Лента новостей
Трехстороннее соглашение позволило ввести миротворчески войска сюда; теперь они являются гарантом нашей безопасности, заявил бывший премьер-министр Армении, единый кандидат от оппозиции Вазген Манукян на встрече с представителями интеллигенции и деятелями культуры.
Вазген Манукян отметил, что если раньше гарантом нашей безопасности была  наша армия и соглашения с союзниками, то теперь в основном гарантом стали российские миротворцы.
“Не понимаю, когда в Ереване и Арцахе проходят акции с требованием вывода российской базы. В обществе могут возникать споры по вопросам истории, но если кто-то выходит на улицу бороться против российских баз, - это не антироссийские настроения. Это - деньги, которые дают внешние силы на борьбу с целью ослабления здесь влияния России. А это больше всего нужно Турции”, - сказал политик.
Вазген Манукян добавил, что имеет право на предположение, что эти люди – агенты Турции, которые выполняют ее задания. По его словам, сейчас надо серьезно обсуждать, какие у нас должны быть отношения с Турцией, Ираном и другими странами.
“В условиях неоконченной войны, напряженности в Арцахе и на границах Республики Армения люди заявляют о выстраивании отношений с Турцией; это вне понимания. Этот человек, видимо, и детский сад не посещал. Все с детсада знают, что если ты во время войны предпринимаешь шаги к примирению, то это обернется для нас вторым актом капитуляции”, - сказал политик.
Единый кандидат от оппозиции заявил о необходимости налаживания отношений и с другими странами, но в данный момент гарантом безопасности является Россия.