Ադրբեջանը համառորեն Հայաստան է նետում գործակալներին՝ իրավիճակի մոնիթորինգի, լրտեսության, պատվիրված սպանությունների և սադրանքների համար. Լապշին 12/14/2020   14:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Երեւանում ակտիվորեն լուրեր են տարածվում, որ քաղաքում բռնել են մի քանի ադրբեջանցու, որոնք ազատ զբոսնում էին մայրաքաղաքում, խոսում են հայերեն եւ նույնիսկ ունեն հայկական անձնագրեր: Ես չգիտեմ, թե որքանով է այդ տեղեկությունը համապատասխանում իրականությանը, բայց կարծում եմ, որ նրանց թիվը բավարար է, և պատերազմի ժամանակ նրանք ևս եղել են»,- այս մասին գրում է բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը՝ ֆեյսբուքյան իր էջում։
Ըստ բլոգերի, և պատերազմի ժամանակ, և հիմա Երևանում եղել են ու կան Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության գերատեսչության ներկայացուցիչներ։ Մի մասը ներթափանցել է պատերազմից առաջ եւ նրանք  ունեն հայկական  անձնագրեր:
«Մի մասը փորձում է նաև հիմա ներթափանցել ՀՀ տարածք, հնարավոր է՝ նրանց դա հաջողվել է Լաչինի միջանցքով, որտեղ լիարժեք անձնագրային հսկողություն չկա և հայկական մեքենայով առանձնապես դժվար չէ Հայաստան գալ՝ կեղծ, կամ միանգամայն իրական հայկական փաստաթղթեր ցույց տալով։ Երկրի անձնագրային սեղանների բոլոր ղեկավարների բյուրեղյա ազնվության մեջ ես խիստ կասկածում եմ»,- գրել է Ալեքսանդր Լապշինը։
Բացի այդ, բլոգերը կարծում է, որ ադրբեջանցիները հարյուրավոր հայկական անձնագրեր են զավթել իրենց գրավյալ բնակավայրերից ՝ ԼՂՀ ոստիկանության բաժանմունքներից, բանկերից, զորամասերից։ Հադրութում եւ Շուշիում էլ քիչ չեն հայկական համարանիշներով մեքենաները։
«Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը համառորեն Հայաստան նետում գործակալներին՝ ակնհայտ է, որ երկրում իրավիճակի մոնիթորինգի, լրտեսության և սաբոտաժի ու պատվիրված սպանությունների, սադրանքների համար։
Անձամբ ես փորձում եմ հեռու մնալ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող ցուցարարներից։ Եվ խնդիրը ամենևին քաղաքականության մեջ չէ՝ իմ դիրքորոշումը չեզոք է։ Ինչ-որ տեղ թաքնված Մամեդ Ալիեւը կմոտենա հայերին և կդանակահարի։ Նրան, իհարկե, կբռնեն բայց կպարզվի՝ փաստաթղթերով նա Գավառի բնակիչ Արտակ Հակոբյանն է։ Ինձ դրանից ավելի հեշտ չի լինի և երկրորդ՝ նման միջադեպն օգտագործում են այս կամ այն քաղաքական ուժերը ՝ իրենց շահերից ելնելով»։
Բլոգերը համոզված է, որ և հայ, և ռուս պատկան մարմինները դրանով զբաղվում են և կասեցնում նման գործունեությունը, այնուամենայնիվ կոչ է արել բոլորին զգոն լինել։

Азербайджан упорно забрасывает в Армению агентуру для мониторинга ситуации в стране, заказных убийств и провокаций - Лапшин 12/14/2020   14:42  |  Лента новостей
По Еревану активно распространяются слухи, что в городе поймали пару азербайджанцев, пишет блогер Александр Лапшин. Запись блогера приводим ниже без изменений:
“По Еревану активно распространяются слухи, что в городе поймали пару азербайджанцев, вольно гулявших по армянской столице, говоривших на армянском и даже имевших армянские паспорта. Я не знаю, насколько эта информация соответствует действительности. Но думаю, что их достаточно. И во время войны они были.
И во время войны и прямо сейчас в Ереване были и есть азербайджанцы из ведомства генерала Али Нагиева, главы СГБ Азербайджана. Часть проникли еще до войны и паспорта у них были вполне настоящие. Часть пытаются проникать и сейчас, а возможно что им это уже удалось благодаря "дыре" в лачинском коридоре, где нет полноценного паспортного контроля и не представляет особого труда на армянской машине заехать в Армению, показав солдатам на посту либо поддельные, либо вполне настоящие армянские документы - в кристальной честности прямо всех начальников паспортных столов страны я сильно сомневаюсь. И кроме того, думаю сотни армянских паспортов были захвачены азербайджанцами в отошедших им населенных пунктах: в отделениях полиции НКР, в банках, в воинских частях. Да и машина может быть вполне армянской - в Гадруте и Шуши осталось немало машин с армянскими номерными знаками.
Зачем Азербайджан упорно забрасывает в Армению агентуру? Так очевидно: для мониторинга ситуации в стране, для шпионажа и для саботажа и заказных убийств и провокаций. Лично я стараюсь держаться подальше от демонстрантов, требующих отставки Никола Пашиняна. И дело не в политике вовсе, моя позиция абсолютно нейтральная - судьбу Армении пусть решает народ страны. Дело совсем в другом. Подойдет какой-нибудь затесавшийся среди армян Мамед Алиев и ударит ножом, его конечно поймают и он окажется по документам жителем Гавара, Артаком Акопяном. Но во-первых, мне от этого легче не будет, а во-вторых подобный инцидент используют те, или иные политические силы в своих интересах.
Я убежден в том, что и армянские и российские органы всем этим занимаются и пресекают деятельность соседей. А нам всем надо быть внимательными…”