Դեկտեմբերի 12-ին Հունաստանից Հայաստան է ուղարկվել հումանիտար օգնություն 12/14/2020 09:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի դեմ թուրք֊ադրբեջանական դաշինքի կողմից սանձազերծված պատերազմից տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով՝ դեկտեմբերի 12-ին Հունաստանից Հայաստան է ուղարկվել հումանիտար օգնություն։
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդմամբ, հումանիտար օգնությունը կազմակերպվել է Հունաստանում հայ համայնքի մի շարք կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ, «Հունաստանի հայկական կապույտ խաչի», «Հայկական գթության խաչի» և Հայ օգնության միության ջանքերով, ինչպես նաև Հունաստանի կառավարության և Հունաստանում Հայաստանի դեսպանության աջակցությամբ, որը ներառում էր առաջին անհրաժեշտության ապրանքեր, սնունդ և բժշկական նշանակության պարագաներ։
Ինքնաթիռը Հայաստան է ժամանել Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարության միջազգային համագործակցության և զարգացման գլխավոր տնօրեն Յորղոս Լարիսսիսի ուղեկցությամբ։
Հումանիտար օգնությունը Հայաստանում դիմավորել են ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանը, ԱԻՆ փրկարար ծառայության թիկունքի և նյութատեխնիկական ապահովման վարչության պետ Մհեր Մնացականյանը, Հայ օգնության միության կենտրոնական վարչության անդամ Համեստուհի Սասունեանը և Հայաստանյան շրջանային վարչության ատենապետուհի Մարինե Համբարձումյանը:

Из Греции в Армению прибыла гуманитарная помощь 12/14/2020   10:52  |  Лента новостей
Для оказания помощи пострадавшим от войны, развязанной турецко-азербайджанским альянсом против Арцаха, 12 декабря из Греции в Армению была отправлена гуманитарная помощь.
Как сообщает МИД Армении, гуманитарная помощь, которая включала продукты питания и медикаменты, была организована по инициативе ряда организаций армянской общины Греции, усилиями “Армянского Голубого креста Греции” и Армянским обществом помощи, а также при поддержке правительства Греции и посольства Армении в Греции.
Самолет прибыл в Армению в сопровождении генерального директора по международному сотрудничеству и развитию МИД Греции Йордоса Лариссиса.
Гуманитарную помощь в Армении встретили начальник департамента Европы МИД Тигран Самвелян, начальник управления материально-технического обеспечения Спасательной службы МЧС Мгер Мнацаканян, член Центрального правления Союза помощи Армении Аместуи Сасунян и председатель регионального управления Армении Марине Амбарцумян.