Երևանում կորոնավիրուսից հղի կին է մահացել 12/14/2020   13:28  |  Կորոնավիրուս
Երևանում կորոնավիրուսից հղի կին է մահացել։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Ալինա Նիկողոսյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ 40-ամյա կինն ունեցել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, թոքաբորբ, ինչպես նաև մի շարք ուղեկցող քրոնիկ հիվանդություններ։ Պրոգրեսիվ շնչական անբավարարության պատճառով կինը դեկտեմբերի 2-ին տեղափոխվել է վերակենդանացման բաժանմունք, որտեղ տեղափոխելուց հետո նախարարության կողմից կազմակերպվել են կրկնակի կոնսիլիումներ՝ հանրապետության առաջատար մասնագետների ներգրավմամբ, սակայն կնոջ վիճակը շարունակել է վատանալ։
Դեկտեմբերի 11-ին արձագրվել է պտղի մահ, որի պատճառով կյանքի ցուցմունով կատարվել է ծննդլուծում՝ կեսարյան հատման միջոցով, որի ընթացքում արձանագրվել է սրտի ռթիմի խանգարում, արյան շրջանառության կանգ, իրականացվել են վերակենդանացման միջոցառումներ, միացվել է թոքերի արհեստական շնչառության սարքին։ Դեկտեմբերի 13-ին վերջինիս վիճակը կտրուկ վատացել է և չնայած ողջ ծավալով իրականացված վերակենդանացման միջոցառումների, արձանագրվել է կենսաբանական մահ։

В Ереване от коронавируса скончалась беременная женщина 12/14/2020   14:02  |  Коронавирус
В Ереване от коронавируса скончалась беременная женщина. Информацию в беседе с “ФактИнфо” подтвердила пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Алина Никогосян.
Она сообщила, что у 40-летней женщины выявили коронавирус, воспаление легких, а также ряд хронических сопутствующих заболеваний. С признаками прогрессирующей дыхательной недостаточности женщина 2 декабря была переведена в реанимационное отделение. После ее перевода министерством дважды был организован консилиум с привлечением ведущих специалистов, однако состояние женщины продолжало ухудшаться.
11 декабря была зарегистрирована смерть плода, в связи с чем по жизненным показаниям было произведено родоразрешение посредством кесарево сечения, в ходе которого было зафиксировано нарушение сердечного ритма, остановка кровообращения, были проведены реанимационные мероприятия, пациентка был подключена к аппарату искусственной вентиляции легких. 13 декабря ее состояние резко ухудшилось. Несмотря на проведенные в полном объеме реанимационные мероприятия, была констатирована биологическая смерть пациентки.