Շտապ գումարել ԱԺ արտահերթ նիստ.Նախագահ Արմեն Սարգսյանը դիմել է ԱԺ-ին 12/13/2020 10:00 | ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, խախտելով նոյեմբերի 9-ին հայտարարված զինադադարը, գրավել են Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր գյուղը և առաջացել դեպի նույն շրջանի Խծաբերդ գյուղի տարածք: Այս մասին ասվում է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական կայքում տարածած հաղորդագության մեջ:
ՀՀ կառավարության համապատասխան գերատեսչությունները մինչ այս պահը պատշաճ կերպով հստակ չեն ներկայացրել իրավիճակը և հայկական կողմի իրականացրած գործողությունները։
Հաշվի առնելով իրադրությունը՝ Հանրապետության նախագահը դիմում է ՀՀ պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարություններին՝ անհապաղ հանրությանը ներկայացնել Արցախում ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև նշված բնակավայրերի պաշտպանության և զինադադարի արդյունավետ պահպանման համար հայկական կողմի ձեռնարկած գործողությունները։
Միաժամանակ Հանրապետության նախագահը դիմում է ՀՀ ԱԺ-ին՝ շտապ գումարել ԱԺ արտահերթ նիստ, որը կքննի Հադրութի շրջանում ստեղծված իրավիճակի պատճառները և լուծման ճանապարհները։
Բարձր գնահատելով ՌԴ նախագահի միջնորդությամբ նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված զինադադարը և դրա պահպանումը՝ Հանրապետության նախագահը հիշեցնում է նաև, որ ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ. հուլիսի 8-ին ընդունած որոշմամբ ՀՀ-ն պարտավոր է հետևողականորեն սատար կանգնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը և նրա բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը:

Президент Армении призвал парламент срочно созвать внеочередное заседание для обсуждения ситуации в Гадрутском районе 12/13/2020   10:32  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян выступил с заявлением в связи с атакой азербайджанских ВС на села Хин Тагер и селу Хцаберд Гадрутского района Арцаха.
“Вооруженные силы Азербайджана, нарушив объявленное 9 ноября перемирие, 12 декабря с.г. захватили село Хин Тагер Гадрутского района Арцаха и продвинулись к селу Хцаберд того же района. Соответствующие ведомства правительства Республики Армения до сих пор должным образом чётко не представили обстановки и осуществленных армянской стороной действий”, - говорится в заявлении.
Учитывая ситуацию, президент Армении обращается к министерствам обороны и иностранных дел РА незамедлительно представить общественности сложившуюся в Арцахе обстановку, а также предпринятые армянской стороной действия по обороне указанных населенных пунктов и эффективному соблюдению перемирия.
Одновременно президент обращается к Национальному Собранию РА срочно созвать внеочередное заседание НС, на котором будут обсуждены причины создавшейся в Гадрутском районе ситуации и пути её разрешения.
“Высоко оценивая достигнутое 9 ноября при посредничестве президента РФ перемирие и его соблюдение, президент Республики также напоминает, что, согласно принятому Верховным Советом РА 8 июля 1992г. решению, Республика Армения обязана последовательно оказывать поддержку Нагорно-Карабахской Республике и защите прав ее населения”, - отмечается в заявлении.
18:59 12/12/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Азербайджан возобновил наступление в направлении сел Хин Тагер и Хцаберд в Гадрутском районе - Минобороны Армении