Զանգեզուրը, Գյոյչան, Իրևանի շրջանը մեր պատմական հողն է. Ալիևի հայտարարությունը՝ զորահանդեսին 12/10/2020   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուսամ, որ հիմա, Ի. Ալիևի և Էրդողանի բերանից հնչող այս ուղիղ սպառնալիքից կհասկանաք, որ մեր ապաշնորհների շնորհիվ մենք հիմա նոր վտանգների առջև ենք կանգնած։ Այսպիսի գրառում է արել թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանն իր ֆեսբուքի էջում։
«Ի. Ալիևը այս րոպեներին ընթացող «Հաղթանակի զորահանդեսին» հայտարարեց.
«Ադրբեջանը մոտ 30 տարի գրավված էր... Իրականում Հայաստանի ագրեսիվ և բռնի քաղաքականությունը սկսվել է դեռ 1980-ականներին վերջերին։ Այդ ժամանակ ներկայիս
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ապրող հարյուր հազարավոր ադրբեջանցի իրենց հայրենական հողերից վտարվել է։ Զանգեզուրը, Գյոյչան, Իրևանի շրջանը մեր պատմական հողն է։ Մեր ժողովուրդը այդ տարածքներում դարերով ապրել է։ Սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը այդ մարդկանց գաղթեցրել է»։
Զանգեզուրը Սյունիքն է, Գյոյչան՝ Սևանը, իսկ Իրևանը՝ Երևանը։
Հուսամ, որ հիմա, Ի. Ալիևի և Էրդողանի բերանից հնչող այս ուղիղ սպառնալիքից կհասկանաք, որ մեր ապաշնորհների շնորհիվ մենք հիմա նոր վտանգների առջև ենք կանգնած։
Իսկ ձեզ համոզում են, որ ամեն ինչ լավ է, «հեսա ճամփեքը բացվելու ենք», «առևտուր ենք անելու» ու «լավ ենք ապրելու»։ Կարող է ապրեք լավ, բայց ոչ Հայաստանի տարածքում, քանի դեռ»,-գրել է նա։

Алиев на параде заявил, что Ереван, Зангезур и Севан являются “историческими азербайджанскими землями” – Варужан Гегамян 12/10/2020 15:03 | Лента новостей
Тюрколог, азербайджановед Варужан Гегамян на своей странице в соцсети Facebook прокомментировал заявления Алиева на параде.
“И.Алиев на проходящем в эти минуты "Параде Победы" заявил:"Азербайджан был оккупирован около 30 лет ... На самом деле агрессивная и насильственная политика Армении началась еще в конце 1980-х годов. В то время сотни тысяч азербайджанцев, проживавших на территории нынешней Республики Армения, были изгнаны со своих родных земель. Гёйча, Зангезур и Иреван – наша историческая земля. Наш народ веками жил на этих землях. Однако руководство Армении выселило этих людей. Зангезур – Сюник, Гёйча – Севан, Ириван – Ереван. Надеюсь, что теперь из этой прямой угрозы из уст Алиева и Эрдогана поймем, что из-за наших бездарей мы сейчас сталкиваемся с новыми угрозами. А вас убеждают в том, что все хорошо, "вот-вот откроются дороги", "будем торговать" и "будем жить хорошо". Возможно, и будете жить хорошо, но не на территории Армении”, - написал Варужан Гегамян.