Փառուխ գյուղում 3-4 տղամարդ է մնացել․ թշնամին գյուղից 500 մ հեռավորության վրա է 12/10/2020 13:58 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղը Աղդամը թշնամուն հանձնելուց հետո զրկվել է իր գլխավոր ճանապարհից։ Ներկա պահին այն գտնվում է Ադրբեջանի հսկողության տակ։
Փառուխի գյուղապետ Վարդան Միքայելյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ դա ադրբեջանցիների սահմանը չէ, բայց եկել և այնտեղ են կանգնել․ «Այդ ճանապարհը հենց մերն է եղել, Ադրբեջանի սահմանը չէ։ Այդ ճանապարհի ներքևն է իրենցը, բայց իրենք ճանապարհից վերև էլ են կանգնել։ Հիմա ճանապարհի վերևում էլ են կանգնած, ներքևում էլ, հենց կողքն էլ և հնարավոր չէ այդ ճանապարհով գնալ-գալ»,-ասաց գյուղապետը՝ նշելով, որ դա գյուղացիների կողմից օգտագործվող միակ ճանապարհն է։
Վարդան Միքայելյանը նշեց, որ անտառի միջով անցնող հին ճանապարհ կա և այժմ դա են օգտագործում, բայց այն շատ վատ վիճակում է գտնվում և ավտոմեքենաների համար անանցանելի է։ Հարցին՝ դիմել են պատկան մարմիններին, գյուղապետը նշեց՝ ասել են, որ պետք է գան և կարգավորեն։
Անդրադառնալով հարցին՝ փորձե՞լ են ադրբեջանցիները գյուղ մտնել, Վարդան Միքայելյանն ասաց, որ նման բան չեն նկատել․ «Սկզբի օրերին եկել են գյուղի հենց առաջին տան մոտ, բայց դրանից հետո, երբ մեր զինվորները եկան, պոստ դրեցին, էլ չեն երևացել»,-նշեց Փառուխի գյուղապետը։
Թշնամին այժմ Փառուխ գյուղից 500 մ հեռավորության վրա է, ինչն էլ պատճառ է դարձել, որ գյուղը դատարկվի։ Նախքան պատերազմը՝ գյուղն ունեցել է 82 բնակիչ, որից 50-ը՝ մշտական բնակիչ էին, իսկ այսօր գյուղում մնացել է ընդամենը 3-4 տղամարդ․ «Մարդիկ ասում են՝ չեն կարող թուրքի բերան երեխա պահեն։ Մնացել է 3-4 մարդ, որոնք անասնապահությամբ են զբաղվում, չեն կարող գնալ։ Անասունն էլ եթե հանկարծ փախնի ու մյուս կողմն անցնի, վերջ իրենցն է, էլ չեն կարող գնան հետ բերեն։ Ինձ են նայում, եթե ես գնամ գյուղից, իրենք էլ կգնան։ Հիմա վտանգ չկա, նորմալ է, բայց արդեն մեջները վախ կա»,-ասաց Վարդան Միքայելյանը, ով չի պատրաստվում գյուղը լքել․ «Առանց գյուղի չեմ կարող։ Հայրս էլ չի ուզում դուրս գա գյուղից»,-ասաց գյուղապետը։

Село Парух Аскеранского района Арцаха лишилось своей главной автомагистрали 12/10/2020   14:46  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Село Парух Аскеранского района Арцаха после сдачи Агдама врагу лишилось своей главной автомагистрали. В данный момент дорога находится под контролем Азербайджана.
Глава села Парух Вардан Микаелян в беседе с "ФактИнфо" заявил, что  это не граница азербайджанцев, но они пришли и стоят там. “Эта дорога была нашей, эта не граница Азербайджана, они должны располагаться под этой трассой, но они поднялись выше и стоят. Теперь они стоят и под дорогой, и над ней, и совсем рядом. Невозможно ездить по этой трассе”, - рассказал глава села, отметив, что эта единственная дорога, которой пользуются местные жители.
Вардан Микаелян также сообщил, что в настоящее время они пользуются старой дорогой, которая пролегает через лес, но она в крайне плохом состоянии; автомобилям по ней не проехать. В ответ на вопрос, обращался ли он к компетентным органам, глава сельской администрации рассказал, что им сказали, что должны приехать и урегулировать этот вопрос.
Агентство также поинтересовалось у главы села, пытались ли азербайджанцы проникнуть в село. В ответ Вардан Микаелян заявил, что такого не замечали. “В первый день они подошли к первому же дому, но после того, как прибыли наши военные и установили там пост, они там не появлялись”, - рассказал Микаелян.
Враг в данный момент находится в 500 метрах от села Парух; в этом причина, что село опустело. До войны в селе проживали 82 жителя, из которых 50 – на постоянной основе. Сегодня же в селе остались только трое-четверо мужчин, которые занимаются скотоводством. Глава сельской администрации отметил, что люди опасаются за свою безопасность, заявляя, что  не могут воспитывать детей в непосредственной близости с вражескими позициями. Микаелян заявил, что покидать село не собирается.