Դադիվանքի ինքնահռչակ քարոզիչ անձը պետք է հստակորեն պարզաբանի՝ քրիստոնեական ո՞ր եկեղեցու ներկայացուցիչն է. ո՞ւմ համար է քարոզելու հայկական հռչակավոր սրբատեղիում. Վարդան Ոսկանյան 12/07/2020   13:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Որևէ «աղվանա-ուտիական քրիստոնյա-ուղղափառ եկեղեցու» գոյության մասին խոսք անգամ լինել չի կարող։ Նման եկեղեցի ուղղակի չկա, իսկ Դադիվանքի ինքնահռչակ քարոզիչ («պաշտոնին» աշեցե՛ք) կոնկրետ անձը պետք է հստակորեն պարզաբանի՝ քրիստոնեական ո՞ր եկեղեցու ներկայացուցիչն է, ի՞նչ իրավունքով, ի՞նչ և ո՞ւմ համար է քարոզելու հայկական հռչակավոր սրբատեղիում։ Ֆեսբուքի իր էջում գրում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանհը։
«Ըստ Բաքվի բռնապետի քարոզչամեքենայի՝ Դադիվանքում քարոզիչ (sic!) է նշանակվել ոմն Ռաֆիկ Դանաքարի (պապը հաստատ ունեցել է «-յան»-ով ազգանուն), որը «Աղվանա-ուտիական քրիստոնյա-ուղղափառ համայնք» ՀԿ-ի փոխնախագահն է։
Ակնհայտ է, որ նշված ՀԿ-ն հերթական արհեստածին կառույցն է, ինչը երևում է հենց անվանումից, և ստեղծվել է բացառապես հակահայկական քարոզչական նպատակներով՝ չունենալով որևէ աղերս եկեղեցական գործերի հետ։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի ուտիական համայնքն ավանդաբար եղել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հետևորդ։ Հավանաբար հենց սա էր պատճառը, որ ժամանակին Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Ալեքսիյ Բ-ն հրաժարվել էր այդ համայնքն ընդունել Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցու հոտի շարքերը։
Ըստ այդմ, որևէ «աղվանա-ուտիական քրիստոնյա-ուղղափառ եկեղեցու» գոյության մասին խոսք անգամ լինել չի կարող։ Նման եկեղեցի ուղղակի չկա, իսկ Դադիվանքի ինքնահռչակ քարոզիչ («պաշտոնին» աշեցե՛ք) կոնկրետ անձը պետք է հստակորեն պարզաբանի՝ քրիստոնեական ո՞ր եկեղեցու ներկայացուցիչն է, ի՞նչ իրավունքով, ի՞նչ և ո՞ւմ համար է քարոզելու հայկական հռչակավոր սրբատեղիում»,-գրում է նա։
22:32 06/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանը Դադիվանքում քարոզիչ է նշանակել ուդի հոգևորական Ռաֆիկ Դանաքարիին
23:29 04/12/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Երևանի վերականգնիչ մասնագետները Դադիվանքից հանել են հին որմնանկարները
13:19 01/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴադիվանքում սպասավորող միաբանները ստացան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը
19:49 29/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Մեզ բաժին հասած թշնամին կռվում է անգամ զոհվածի հետ, գլխատելով մահացածին, կտրելով հանգուցյալի ականջները, քանդելով գերեզմաններն ու հպարտանում իր այդ արարքով». Դադիվանքի վանահայր

Самопровозглашенный проповедник Дадиванка должен объяснить, представителем какой христианской церкви он является...? - Восканян 12/07/2020   14:42  |  Лента новостей
В соответствии с пропагандистской машиной бакинского диктатора, проповедником в Дадиванке был назначен некий Рафик Данакари (у его деда определенно была фамилия с"-ян"), который является вице-президентом общественной организации "Агвано-Удинская Христианско-православная община". Об этом  пишет на своей странице  в Facebook заведующий кафедрой иранистики Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
Как отметил он, очевидно, что упомянутая НПО является еще одной искусственной структурой, что видно именно из названия, и была создана исключительно в целях антиармянской пропаганды, не имея никакого отношения к церковным делам.
"Примечательно, что азербайджанская удинская община традиционно была последовательницей Армянской Апостольской Святой Церкви. Вероятно, именно в этом причина, что в свое время Патриарх Московский и всея Руси Алексий II отказался принять эту общину в приход Русской Православной Церкви", - написал Восканян.
Следовательно, как отметил он, не может быть и речи о существовании "Агвано-Удинской христианско-православной церкви".
"Такой церкви просто нет, а самопровозглашенный проповедник Дадиванка (посмотрите на его "титул") конкретное лицо, должен четко объяснить, представителем какой христианской церкви он является, по какому праву, что и для кого он будет проповедовать в знаменитом армянском святилище?"- написал Вардан Восканян.
21:18 04/12/2020  |  Карабахский конфликтВ МИД Армении рассказали, чем важна принятая Нацсобранием Франции резолюция о необходимости признания Арцаха
11:47 04/12/2020  |  Международные новостиПосла Франции вызовут в МИД Азербайджана из-за резолюции по Арцаху
09:43 04/12/2020  |  Карабахский конфликт“Конфликт не может быть решен на поле боя”: США призвали Ереван и Баку возобновить работу с МГ ОБСЕ
12:39 02/12/2020  |  Лента новостейНеобходима II группа крови: Гематологический центр имени Йоляна рассчитывает на поддержку граждан