ԼՂՀ-ն եւ Ռուսաստանը քննարկում են օդային հաղորդակցություն սկսելու հարցը. Մոսկվայից չվերթները կարող են սկսվել արդեն դեկտեմբերին 12/04/2020 19:50 | ԼՐԱՀՈՍ
Չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի իշխանությունները քննարկում են օդային հաղորդակցության բացման հարցը, ՌԴ-ից առաջին չվերթները Ստեփանակերտի օդանավակայանում կարող են վայրէջք կատարել արդեն դեկտեմբերին, ՌԻԱ Նովոստի - ին պատմել է ԼՂՀ վարչակազմում աղբյուրը:
«Այժմ երկու կողմերն էլ՝ մերն ու ռուսականը, ջանքեր են գործադրում, որպեսզի դա տեղի ունենա», - ասել է գործակալության զրուցակիցը՝ պատասխանելով արդեն մինչեւ տարեվերջ Ստեփանակերտում աշխատանքի վերսկսման հնարավորության մասին հարցին:
Նա հավելել է, որ օդային նավահանգիստը կսպասարկի նաեւ ուղեւորային չվերթները, որոնք, ինչպես սպասվում է, ԼՂՀ կժամանեն ոչ միայն Մոսկվայից, այլեւ Ռուսաստանի տարածաշրջաններից:
Մեկ այլ աղբյուր հաստատել է այդ ծրագրերի իսկությունը։ Նրա խոսքով՝ «հավանաբար, արդեն մինչեւ այս ամսվա վերջ մենք ականատես կլինենք, թե ինչպես առաջին ռուսական ինքնաթիռները վայրէջք կկատարեն Լեռնային Ղարաբաղում»:
Ղարաբաղում օդանավակայանի շուտափույթ բացման հնարավորության մասին ավելի վաղ ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել էր նաեւ չճանաչված հանրապետության նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանը: Նրա խոսքով, օդային հաղորդակցության բացումը կարեւոր ասպեկտ կդառնա տարածաշրջանի տնտեսական վերականգնման համար' հայ-ադրբեջանական ռազմական հակամարտության վերջին սրացումից հետո:

Власти Арцаха и России обсуждают вопрос об открытии воздушного сообщения - источник 12/04/2020   21:00  |  Лента новостей
Власти Нагорно-Карабахской республики и России обсуждают вопрос об открытии воздушного сообщения, первые рейсы из РФ могут приземлиться в аэропорту Степанакерта уже в декабре, рассказал РИА Новости источник в администрации НКР.
"Сейчас обе стороны - наша и российская - прилагают усилия к тому, чтобы это случилось", - сказал собеседник агентства, отвечая на вопрос о возможности возобновления работы в Степанакерте уже до конца года.
Он добавил, что воздушная гавань будет обслуживать в том числе пассажирские рейсы, которые, как ожидается, будут прибывать в НКР не только из Москвы, но и из российских регионов.
Другой источник подтвердил достоверность этих планов. По его словам, "вероятно, уже до конца текущего месяца мы будем свидетелями тому, как первые российские самолеты приземлятся в Нагорном Карабахе".
О возможности скорого открытия аэропорта в Карабахе ранее РИА Новости сообщил и советник президента республики Давид Бабаян. По его словам, открытие воздушного сообщения станет важным аспектом экономического восстановления региона после недавнего обострения армяно-азербайджанского военного конфликта.
11:03 04/12/2020  |  Лента новостейРоссийские миротворцы приступили к разминированию окраины Степанакерта
09:53 04/12/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Лавров и Гутерриш обсудили возможности ООН в решении гуманитарных проблем Арцаха