Տեղս իմացան ու կրակեցին, սնարյադը երեք մետրի վրա ընկավ. 19-ամյա հրետանավոր զինվորը երեք բարդ վիրահատության է ենթարկվել 12/03/2020   12:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
19 տարեկան ժամկետային զինծառայող, հոկտեմբերյանցի Խաչիկ Հովսեփյանը ծառայության 9-րդ ամսում պատերազմ տեսավ, իսկ հոկտեմբերի 16-ին՝ Մարտակերտի շրջանում, ծանր վիրավորվեց։ Թշնամուն թիրախավորելուց հետո՝ 3 մետր հեռավորության վրա պայթել էր թշնամու արկը՝ զինվորը հրաշքով է փրկվել։ Ասում է՝ ֆիլմի պես արագ ամեն ինչ կատարվեց։
Խաչիկը երկու ոտքը վիրավոր, աչքերին բեկորներ, ականջները վնասված՝ տեղափոխվեց Մարտակերտի հիվանդանոց, հետո Ստեփանակերտ, ապա՝ Երևան։ Վիրավորվելու պահին, ինչպես «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմեց քաջարի զինվորը, վախ չի զգացել։
Պատերազմի ժամանակ էլ՝ 19-ամյա Խաչիկը վստահ է եղել, որ հաղթելու ենք, ոգևորության ու զենքի պակաս չի զգացել, կարծում է՝ կազմակերպվածության խնդիր կար։ Իսկ հիմա որոշել է ուսումը Ճարտարապետական համալսարանում կիսատ թողնել. ծրագրավորող է ուզում դառնալ՝ ճիշտ հորաքրոջ նման։ Ասում է՝ պահանջված մասնագիտություն է, մանկուց իրեն ծրագրավորողի դերում է պատկերացրել։
Խաչիկի մոտ ոսկորների բազմաբեկոր վնասվածքից բացի, վնասվել էր նյարդն ու անոթները։ «Շենգավիթ» ԲԿ-ում մի քանի վիրահատության է ենթարկվել, հետո էլ հեռացվեց աչքերի օտար մարմինը, վերականգնվեց տեսողությունը։
Հ.Գ. Տեսանյութում թյուրիմացաբար սխալ է նշվել ժամկետային զինծառայողի ազգանունը, որի համար հայցում ենք քաջարի զինվորի ու նրա ընտանիքի ներողամտությունը։
19:18 02/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՃանաչենք մեր հերոսներին
23:48 30/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Սխալ հրամանների պատճառով մեկ վայրկյանում 10 մարտական ընկեր կորցրեցի. կամավորական
11:36 30/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ճանաչենք մեր հերոսներին. ՊԲ-ն ներկայացնում է մերօրյա հերոսներին
16:42 26/11/2020  |  Մեկնաբանություն3-րդ կուրսի ուսանողը հասցրել էր Կարախամբելի–Ֆիզուլիի հատվածում 15 տանկ և մեկ հետևակային մարտական մեքենա խոցել. մեր հերոսները
13:25 25/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ՊԲ-ն հրապարակել է պատերազմում աչքի ընկած զինծառայողների նոր անուններ
17:04 24/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽոցված, այրվող տանկից փրկել է զինակից ընկերոջը. մեր օրերի հերոսները
13:08 22/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախի Մարտունու շրջանի վարչակազմի ղեկավարին շնորհվել է Արցախի հերոսի կոչում

Как в кино: 19-летний артиллерист из Армавира рассказал о своем ранении в Мартакерте 12/03/2020 13:38 | Лента новостей
19-летний солдат-срочник, житель Октемберяна Хачик Овсепян на 9-й месяц своей службы в армии стал очевидцем войны. 16-го октября военнослужащий получил тяжелое ранение в Мартакертском районе. После того, как взял на прицел враг, на расстоянии 3 метров взорвалась вражеская мина; артиллерист чудом спасся. Говорит, все произошло так же молниеносно, как в фильме.
Хачик с ранением обеих ног, с осколками на глазах и травмами ушей был госпитализирован в больницу Мартакерта, а оттуда – в Ереван. В момент ранения, как рассказал отважный боец “ФактИнфо”, он не чувствовал страха.
Во время войны 19-летний Хачик был уверен в победе; не чувствовал нехватки воодушевления и недостатка в оружии. Он считает, что возникли проблемы организационного характера. Хачик решил оставить учебу в Национальном университете архитектуры и строительства. Он хочет стать программистом. Говорит, это востребованная профессия, да и он с детства представлял себя в роли программиста.
Помимо множественных оскольчатых переломов костей, у Хачика также повреждены нерв и сосуды. В медецентре “Шенгавит” он перенес нескольких операций, в том числе на глаза. После того, как ему удалили из глаз инородные тела, зрение у юноши восстановилось.