Պատերազմի հետևանքով Սյունիքում և Գեղարքունիքում անշարժ գույքին հասցված վնասները կփոխհատուցվեն 12/03/2020 11:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը հաստատեց՝ պատերազմի ընթացքում հրետակոծության հետևանքով ՀՀ-ի համայնքերում քաղաքացիների անշարժ գույքին հասցված վնասները կփոխհատուցվի։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը տեղեկացրեց՝ միջոցառումը ենթադրում է քաղաքացիներին փոխհատուցել անշարժ գույքի վնասների մասով։
«Քանի որ ավերածությունների հետևանքով շարժական և անշարժ գույքի մասով կորուստներ են եղել, միջոցառումը ենթադրում է քաղաքացիներին փոխհատուցել անշարժ գույքի վնասների մասով,մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզի և մի փոքր մասը Գեղարքունիքի մարզում է, ընդհանուր առմամբ խոսքը 75 միավոր անշարժ գույքի մասին է խոսքը»,- ասաց նախարարը։
Մարզպետարանները տվյալներ են տրամադրել՝ վնասները փոքր են, միայն մեկ դեպքի մասով կա ամբողջական տան վնասվածք, որտեղ հետագայում բնակությունը անհնար կլինի։ Ընտանիքին առանձին կացարանով ապահովելու մասին հարցն առանձին է քննարկվում։ Շարժական գույքի կրած վնասների համար լրացուցիչ միջոցառում կներկայացվի։
Սյունիքում և Գեղարքունիքում վնասների փոխհատուցումը տեղի կունենա առաջիկա օրերին օնլայն տարբերակով։ Քաղաքացիները՝ հայտը լրացնելուց 5 օր հետո կստանան գումարները։

Власти Армении возместят ущерб жителям пострадавших от обстрелов домов в Сюнике и Гегаркунике 12/03/2020   12:08  |  Лента новостей
Правительство РА на заседании в четверг утвердило решение о возмещении имущественного ущерба граждан в результате артобстрела общин Армении.
Как сообщил на заседании кабмина министр труда и социальных вопросов республики Месроп Аракелян, программа предусматривает компенсации в размеренного понесенного ущерба.
По его словам, поддержку получат те жители, чьи дома пострадали из-за  боевых действий. В основном от обстрелов пострадали несколько сел Сюникской области и в меньшей степени – Гегаркуника. В целом речь идет о 75 единицах недвижимого имущества.
Он отметил, что урон небольшой, только в одном случае дом был поврежден полностью; дальнейшее проживание там представляется невозможным. Вопрос об обеспечении семьи новым жильем рассматривается отдельно.
Что касается поврежденного движимого имущества, то по этой части будет представлено дополнительная программа.
Выдача компенсаций жителям Сюника и Гегаркуника планируется в ближайшие дни в онлайн-варианте. Граждане получат деньги спустя 5 дней после заполнение заявки.