ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի ավտոմեքենայի պայթյունին նախորդել է Դավիթ Տոնոյանի հետ նրա ունցած սուր վեճը. Mediaport 12/02/2020   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի ավտոմեքենայի պայթյունին նախորդել է Դավիթ Տոնոյանի հետ նրա ունցած սուր վեճը, որը պայմանավորված է եղել Հորդանանից ներկրված ՀՕՊ համակարգերի հետ կապված անսարքություններով, որոնք չեն կրակել: Այս մասին հայտնում է տելեգրամի Mediaport ալիքը։
«Վիճաբանության ընթացքում Ջալալ Հարությունյանը նշել է, որ պատերազմի ավարտից հետո չի պատրաստվում լռել և տալու է այն անձանց անունները, ում պատճառով Արցախի հարավում օդը դարձել է ամբողջությամբ անպաշտպան։
Ավելին, պայթյունի նախորդ օրը Ջալալ Հարությունյանը Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանին զեկուցել է, որ արդեն անհրաժեշտ է սկսել Շուշիում և Քարինտակ գյուղում պաշտպանական կառույցների շինարարությունը՝ Շուշիում կուտակելով լրացուցիչ ռեզերվային ուժեր և հրետանի՝ հաշվի առնելով, որ թշնամին նոր ուժեր է կուտակում այդ ուղղությամբ՝ պատրաստվելով հարձակման։
Ջալալ Հարությունյանի մերձավորները համոզված են, որ դիտավորյալ կազմակերպվել է բաց կապով Ջալալ Հարությունյանի տեղաշարժի ուղղության արտահոսք, ինչի արդյունքում Ադրբեջանի զինված ուժերը հեշտությամբ տեղորոշել են ՊԲ հրամանատարի գտնվելու վայրը։
Հավելենք, որ ռուսական տելեգրամ ալիքները հայտնում են, որ Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, չնայած ռազմական դրության ռեժիմին, նախօրեին մեկնել է Վիեննա:
Mediaport-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Պատրոն Դավոն Տոնոյանին Վիեննայում բնակարան է նվիրել»,-գրել է Mediaport-ը:

Подрыву автомобиля Джалала Арутюняна предшествовал его острый спор с Давидом Тонояном - Mediaport 12/02/2020   14:09  |  Лента новостей
Подрыву автомобиля бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна предшествовал его острый спор с Давидом Тонояном, который был вызван неполадками в работе средств ПВО, поставленных из Иордании. Об этом сообщает сайт Mediaport.
По данным издания, в ходе спора Джалал Арутюнян отметил, что после завершения войны не собирается молчать и назовет имена тех людей, из-за которых воздух на юге Арцаха оказался полностью незащищенным.
Более того, как отмечает издание, за день до подрыва Джалал Арутюнян доложил президенту Арцаха Араику Арутюняну о необходимости начала строительства оборонительных сооружений в Шуши и селе Каринтак и стягивания к Шуши дополнительных резервных сил и артиллерии с учетом того, что враг скапливает новые силы в данном направлении, готовясь к атаке.
Близкие экс-командуюшего АО убеждены, что утечка данных о направлении передвижения Джалала Арутюняна была намеренно организована через открытый канал связи, в результате чего вооруженные силы Азербайджана с легкостью определили местонахождение командующего Армией обороны, пишет сайт.
Издание добавляет, что российские телеграм-каналы сообщают, что бывший министр обороны Армении Давид Тоноян, несмотря на военное положение, накануне отправился в Вену.