Մեկնարկել է արցախցիներին սոցիալական աջակցության տրամադրման երկրորդ ծրագրի դիմումների ընդունման գործընթացը 12/02/2020 12:14 | ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Մեկնարկել է արցախցիներին սոցիալական աջակցության տրամադրման երկրորդ ծրագրի դիմումների ընդունման գործընթացը։
Ծրագրով նախատեսված միանվագ դրամական աջակցությունից կարող են օգտվել Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքներում հաշվառված բոլոր քաղաքացիները, որոնք առնվազն վերջին երեք ամիսը փաստացի բնակվել են այդ համայնքներում։ Անչափասները ևս կարող են օգտվել ծրագրից, եթե ծնողը ծրագրի շահառու է:
Աջակցությունը ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի համար կկազմի 300,000 դրամ։
Ծրագրից օգտվելու համար քաղաքացին պետք է էլեկտրոնային դիմում ներկայացնի օոliոe.ssa.am կայքէջում՝ նշելով իր անունը, ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի սերիան ու համարը, անչափահասի դեպքում՝ ծնողի տվյալներն ու երեխայի ծննդյան վկայականի էլեկտրոնային լուսապատճենը։
Դիմումի հաստատման դեպքում քաղաքացին կտեղեկանա հետադարձ կապի բջջային հեռախոսահամարին ուղարկված հաղորդագրությամբ։
Նամակը ստանալուց հետո միայն անձը հաստատող փաստաթղթով քաղաքացին կարող է ներկայանալ Հայփոստ կամ Արցախփոստ և ստանալ գումարը։

В Армении стартовал прием заявок на вторую программу по оказанию социальной поддержки жителям Арцаха 12/02/2020   13:12  |  Лента новостей
Стартовал процесс приема заявок по второй программу социальной поддержки граждан Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба Министерства труда и по социальным вопросам Армении.
Воспользоваться предусмотренной в рамках программы единовременной финансовой помощью  могут все граждане, находящиеся на учете в оставшихся вне контроля Арцаха общинах, которые как минимум последние три месяца фактически жили в этих общинах. Несовершеннолетние дети также могут воспользоваться программой, если один из родителей является её бенефициарием.
Размер финансовой помощи для каждого члена семьи составит 300 тыс. драмов.
Чтобы воспользоваться программой, гражданин должен подать электронную заявку на сайт օոliոe.ssa.am, указав свое имя, фамилию, серию и номер документа, удостоверяющего личность; в случае  же несовершеннолетнего необходимо ввести данные родителя и скан-копию свидетельства о рождении ребенка.
При подтверждении заявки гражданина проинформируют посредством СМС-оповещения. После получения сообщения гражданин с удостоверяющим личность документом может обратиться в "Айпост" или "Арцахпост" и получить деньги. Срок приема заявок  истекает 20 декабря.