«Սա է ամբողջ ճշմարտությունը․․․»․ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը նամակներ են հրապարակել 12/01/2020 12:59 | ԼՐԱՀՈՍ
սույն թվականի նոյեմբերի 29-ին և 30-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան գրառումներում նշել է, որ հոկտեմբերի 19-ին իրեն զանգահարել էր Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և ասել, որ պետք է կանգնեցնել պատերազմը, նշելով նաեւ, որ այս տեսակետը փոխանցում է ոչ միայն իր, այլև ՀՀ և ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի անունից:
Ուզում ենք տեղեկացնել ձեզ, որ մենք պատերազմի սկզբից ի վեր մշտական կապի մեջ էինք Արցախի գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ, քննարկում էինք պատերազմի ընթացքը, խաղաղ բանակցային գործընթացի վերականգնման հնարավորությունները և այլ հարցեր:
Հետևելով ռազմական գործողությունների ընթացքին, ունենալով բազմաթիվ հանդիպումներ և խորհրդակցություններ պատերազմին մասկանցող ռազմական գործիչների, հրամանատարների և մարտիկների հետ՝ մենք եկանք այն եզրակացության, որ անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմն անհապաղ կանգնեցնելու ուղղությամբ, ինչի մասին բազմիցս հայտնել ենք Արցախի Հանրապետության գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանին՝ հորդորելով նրան դիմել ՀՀ վարչապետին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահությանը:
Հոկտեմբերի 18-ին Արայիկ Հարությունյանը նույնպես եկավ այս եզրահանգմանը և դիմեց մեր աջակցությանն այս հարցում՝ ստանալով մեր համաձայնությունը: Պատերազմական գործողությունների դադարեցումը կարևորել են նաև Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող նախագահներ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը:
Հոկտեմբերի 19-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պատերազմի դադարեցման և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանականերում բանակցային գործընթացի վերսկսման վերաբերյալ համապատասխան նամակներ էր պատրաստել՝ ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահներին և ՀՀ վարչապետին: Սակայն, վարչապետ Փաշինյանը պատճառաբանեց, որ Ադրբեջանի քաղաքականության հետևանքով ստեղծված իրավիճակի պայմաններում սույն նամակների հղումը կորցրել է իր նպատակահարմարությունը: Սա է ամբողջ ճշմարտությունը:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ վարչապետի այն գրառումներին, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը, ապա ավելորդ շահարկումներից ու անհիմն քննարկումներից խուսափելու համար այս պահի դրությամբ նպատակահարմար ենք գտնում դրանց չանդրադառնալ:
Ստորև ներկայացնում ենք այդ նամակների տեքստերը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
Մեծարգո Նիկոլ Վովայի,
Խորհրդակցելով Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցությունների հետ և ստանալով նրանց միաձայն համաձայնությունը ս.թ. հոկտեմբերի 19-ին նամակ-կոչով դիմել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարներին տարածաշրջանում ընթացող լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված մարդասիրական աղետի պայմաններում պատերազմն անհապաղ դադարեցնելու առաջարկով:
Վերահաստատել եմ պաշտոնական Ստեփանակերտի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի ու սկզբունքների շրջանակներում բանակցային գործընթացը վերսկսելու պատրաստակամությունը: Հայաստանի Հանրապետությունն Արցախի Հանրապետության անվտանգության հիմնական երաշխավորն է և հաշվի առնելով, որ Արցախի Հանրապետությունը փաստացի չի մասնակցում բանակցային գործընթացին, ստանալով ԱՀ ԱԺ բոլոր խմբակցությունների համաձայնությունը դիմում եմ Ձեզ՝ գործադրելու բոլոր հնարավոր ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի հիման վրա պատերազմական գործողություններն անհապաղ կասեցնելու և բանակցային գործընթաց վերսկսելու ուղղությամբ։
Խորին հարգանքով՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարներին Ռուսաստանի Դաշնության մեծարգո նախագահ պարոն Վլադիմիր Պուտին, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մեծարգո նախագահ պարոն Դոնալդ Թրամփ, Ֆրանսիայի Հանրապետության մեծարգո նախագահ պարոն Էմանուել Մակրոն
Հաշվի առնելով տարածաշրջանում ընթացող լայնածավալ պատերազմական գործողությունները, երկու կողմերից հազարավոր զոհերի և վիրավորների առկայությունը, որն արդեն իսկ հանգեցրել է մարդասիրական աղետի՝ դիմում եմ Ձեզ և որպես Արցախի Հանրապետության ընտրված նախագահ կոչ եմ անում ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ քայլերը պատերազմական գործողություններն անհապաղ կասեցնելու և բանակցային գործընթացը վերսկսելու ուղղությամբ:
Պաշտոնական Ստեփանակերտը մշտապես կողմնակից է եղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Վերահաստատում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից նախկինում առաջարկված և քննարկված փաստաթղթերի ու սկզբունքների շրջանակներում բանակցային գործընթացն անհապաղ վերսկսելու մեր պատրաստակամությունը:
Արցախի Հանրապետության գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանին
Մեծարգո Արայիկ Վլադիմիրի, Հաշվի առնելով տարածաշրջանում ընթացող լայնածավալ պատերազմական գործողությունները, երկու կողմերից հազարավոր զոհերի և վիրավորների առկայությունը, որն արդեն իսկ հանգեցրել է մարդասիրական աղետի, սույնով աջակցություն ենք հայտնում Ձեր որպես Արցախի Հանրապետության գործող նախագահի կողմից իրականացվող ջանքերին՝ ուղղված պատերազմը դադարեցնելուն և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցային գործընթացը վերսկսելուն:

"Вот вся правда …": экс-президенты Арцаха отреагировали на заявления Пашиняна о ситуации во время войны 12/01/2020   17:35  |  Лента новостей
Экс-президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян прокомментировали записи премьер-министром Армении Николом Пашиняном, сделанные последним за последние дни.
В заявлении президентов говорится, что 29 и 30 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян в своих записях в Facebook отметил, что 19 октября ему позвонил президент Арцаха Араик Арутюнян и сказал, что нужно остановить войну, также указав, что это мнение передает не только от своего имени, но и от имени бывших президентов Арцаха и НКР Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Роберта Кочаряна, Сержа Саргсяна и Левона Тер-Петросяна.
“Хотим сообщить, что мы с начала войны находились на постоянной связи с действующим президентом Арцаха Араиком Арутюняном, обсуждали ход войны, возможности возобновления мирного переговорного процесса и другие вопросы. Наблюдая за ходом боевых действий и проводя многочисленные встречи и консультации с военными деятелями, командирами и бойцами, участвовавшими в войне, мы пришли к заключению, что необходимо принять меры по немедленной приостановке войны. Об этом мы неоднократно ставили в известность действующего президента Арцаха Араика Арутюняна, призывая его обратиться к премьер-министру Армении и сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
18 октября Араик Арутюнян также пришел к этому выводу и обратился к нам за содействием в этом вопросе, получив наше согласие. Прекращению боевых действий придали важность также бывшие президенты Армении Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян и Серж Саргсян.
19 октября президент Арцаха Араик Арутюнян подготовил соответствующие письма о прекращении войны и возобновлении переговорного процесса в рамках МГ ОБСЕ в адрес президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и премьер-министра Армении. Однако премьер-министр Пашинян в качестве довода отметил, что в условиях ситуации, создавшейся в результате политики Азербайджана, отсылка к этим письмам утратила свою целесообразность. Вот вся правда.
Что касается записей премьер-министра Армении, которые не соответствуют действительности, во избежание ненужных спекуляций и необоснованных обсуждений мы считаем целесообразным сейчас их не касаться”.
Они также обнародовали тексты этих писем:
Премьер-министру Армении Николу Пашиняну
"Уважаемый Никол Воваевич,
Посовещавшись со всеми фракциями Национального Собрания Арцаха и получив их единодушное согласие, 19 октября с.г. я письменно обратился к лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ с предложением немедленно остановить войну с учетом гуманитарной катастрофы, сложившейся из-за широкомасштабных военных действий в регионе.
Я подтвердил готовность официального Степанакерта возобновить переговорный процесс в рамках ранее предложенных сопредседательством Минской группы ОБСЕ и рассмотренных документов и принципов.
Республика Арения является главным гарантом безопасности Арцаха, и с учетом того, что Арцах фактически не участвует в переговорном процессе, я, заручившись одобрением всех фракций НС Арцаха, обращаюсь к вам с просьбой приложить все возможные усилия по прекращению войны и возобновлению переговорного процесса в рамках ранее предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ и обсужденных документов и принципов.
С глубоким уважением, президент Арцаха Араик Арутюнян".
Лидерам стран-сопредседателей МГ ОБСЕ
"Уважаемый президент РФ г-н Владимир Путин, уважаемый президент США г-н Дональд Трамп, уважаемый президент Франции г-н Эммануэль Макрон.
Учитывая широкомасштабные боевые действия в регионе, наличие тысяч жертв и пострадавших с обеих сторон, что уже привело к гуманитарной катастрофе, я обращаюсь к вам и как избранный президент Арцаха призываю предпринять все необходимые шаги для немедленного прекращения боевых действий и возобновления переговорного процесса.
Официальный Степанакерт всегда выступал за мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. Подтверждаем нашу готовность незамедлительно возобновить переговорный процесс в рамках ранее обсужденных документов и принципов, предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
С глубоким уважением, президент Арцаха Араик Арутюнян".
К этому заявлению прилагается также письмо Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна на имя президента Арцаха Араика Арутюняна:
Действующему президенту Республики Арцах Араику Арутюняну
"Уважаемый Араик Владимирович!
Учитывая широкомасштабные боевые действия в регионе, наличие тысяч жертв и пострадавших с обеих сторон, что уже привело к гуманитарной катастрофе, настоящим выражаем поддержку прилагаемым вами как действующим  президентом Республики Арцах усилиям, направленным на прекращение войны и возобновление переговорного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ".