Ռազմագերիների, զոհվածների մարմինների վերադարձի խնդրով սկսել է զբաղվել ռուսական կողմը, դա հույս է ներշնչում. Աբրահամյան 11/30/2020 10:31 | Մեկնաբանություն
Նոյեմբերի 9-ին, Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների ստորագրած համատեղ հայտարարության 8-րդ կետը սահմանում է ռազմագերիների, զոհվածների մարմինների վերադարձի հարցը։ Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի նախագահի նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Երկու հարց է առաջանում. ինչո՞ւ այդ դրույթի հետ կապված ժամանակացույց սահմանված չէ այնպես, ինչպես, օրինակ, Ակնայի (Աղդամի), Շահումյանի և Քաշաթաղի հանձնման վերաբերյալ։
Որովհետև կոնկրետ ժամանակացույց կա նույնիսկ Բերձորից Ստեփանակերտ Շուշին շրջանցող նոր մայրուղու կառուցման մասով, սակայն ռազմագերիների հարցը երրորդական է դիտվել։
Երկրորդ, ինչո՞ւ այդ հայտարարության՝ մեզ համար եզակի դրույթի իրականացման հարցով պատշաճ բանակցություն չի տարվել և փաստորեն, հայկական կողմը գերազանցիկի ճշգրտությամբ, մեկը մյուսի հետևից Արցախի շրջանները հանձնում է Ադրբեջանին, իսկ մեր երկրի պաշտպանության համար մարտեր մղած զինծառայողների (գերության մեջ հայտնվածների)՝ և զոհվածների մարմինների հետ կապված խնդիրները միայն վերջին օրերին է քննարկման առարկա դարձրել. այն էլ՝ մեծ թվով հավաքների և քննադատության ալիքից հետո։
Մի անգամ ասել եմ, կրկին կասեմ՝ այս իշխանության և անձամբ Փաշինյանի համար, հայրենիքը, հայը որևէ արժեք չեն ներկայացնում, որովհետև միայն այդպիսի մարդը կարող է թքած ունենալ հայրենիքի և մեր զինծառայողների կորստի վրա։
Լավատեսական միակ հանգամանքն այն է, որ ինչքան հասկանում եմ, խնդրով սկսել է զբաղվել ռուսական կողմը, ինչը հույս է ներշնչում, որ այս հարցով վերջապես առաջխաղացում կլինի։

Проблемой возвращения военнопленных и тел погибших начала заниматься российская сторона; это вселяет надежду - Абрамян 11/30/2020   11:03  |  Комментарий
В восьмом пункте трехстороннего соглашения о прекращении огня, подписанного 9 ноября лидерами Армении премьер-министром Николом Пашиняном, Азербайджана Ильхамом Алиевым и России Владимиром Путиным, определен вопрос о возвращении военнопленных и тел погибших, напомнил бывший советник президента Арцаха, эксперт Тигран Абрамян.
В этой связи, как указал он, возникают два вопроса: почему не установлены сроки выполнения этого положения, как, например было в отношении сдачи Акны (Агдама), Шаумяна и Кашатага?
“Потому что есть даже конкретные сроки для строительства новой трассы Бердзор-Степанакерт в обход города Шуши, но вопрос военнопленных был расценен как второстепенной”, - пишет Абрамян на свей странице в Facebook.
Второй вопрос, которым задается эксперт: почему не велись должным образом переговоры по имплементации единственного для нас положения этого заявления, и армянская сторона, фактически, с присущей отличнику точностью, один за другим сдает районы Арцаха Азербайджану?
Вопросы же, по его словам, касающиеся наших военнослужащих (оказавшихся в плену) сражавшихся за защиту нашей страны и тел погибших, стали предметом обсуждения только в последние дни, да и то после многчисленных митингов и волны критики.
"Я уже однажды говорил, но снова скажу: для этого правительства и лично для Пашиняна, Родина, армянин не представляют какой-либо ценности, потому что только такой человек может "плевать" на потерю Родины и наших военнослужащих. Единственный повод для оптимизма – это то, что проблемой, насколько я понимаю, начала заниматься российская сторона, что вселяет надежду, что в этом вопросе, наконец, наметится прогресс", - написал Тигран Абрамян.