Ավելի քան 400 մարմին է փոխանցվել հայկական կողմին. Թշնամին տարբեր տեղերից զինծառայողների մարմինները հավաքագրել է. Բեգլարյան 11/27/2020 14:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Առ այսօր ավելի քան 400 մարմին է փոխանցվել հայկական կողմին։ Այս մասին ասաց ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը։
Նա նշեց, որ այդ մարմինները մի մասը մեր փրկարար ծառայությունը, Կարմիր խաչը և ռուսական խաղաղապահներն են գտել մարտադաշտերում համատեղ որոնման աշխատանքների ընթացքում. «Մի մասը փոխանակվել է։ Մենք էլ ադրբեջանական դիակներ ենք փոխանցել նրանց։
Քանի որ մարտական գործողությունները տեղի են ունեցել գլխավորապես այն տարածքներում, որոնք այժմ գտնվում են ադրբեջանական կողմի վերահսկողության ներքո, դրա համար պարզ է, որ իրենց վերահսկողության ներքո ավելի շատ հայկական մարմիններ, դիեր կան, քան մեր վերահսկողության ներքո ադրբեջանական դիակները»,-ասաց Արտակ Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ տարբեր տեղեկություններ ունեն, որ ադրբեջանական կողմը տարբեր տեղերից հավաքագրել է հայ զինծառայողների մարմինները, պահում է և անընդհատ ժամանակ է ձգում։
«Ադրբեջանական կողմը և՛ մարդասիրական իրավունքով, և՛ եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված պարտավորությունները չի կատարում։ Թե ինչու են ժամանակ ձգում, կարող եմ ենթադրել, որ նրանք նպատակ ունեն լրացուցիչ կերպով ազդել ներհայկական լարվածության վրա և հայության շրջանում խորացնել հոգեկան տառապանքները։
Այդ պատճառով է, որ նրանք առ այսօր շարունակում են գերիների և դիակների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ տեսանյութերի, լուսանկարների հրապարակումները և տարածումները։ Այս տեսանկյունից միջազգային հանրությունը և միջնորդ կողմերը մեծ անելիք ունեն՝ ադրբեջանական կողմին առավելագույնս ճնշելու, որպեսզի այս մարդկային ճակատագրերը և մարդասիրական հարցերը չդարձնեն քաղաքական առևտրի հարց»,-ասաց ԱՀ ՄԻՊ-ը։

Омбудсмен Арцаха заявил об отказе Баку от выполнения своих обязательств 11/27/2020   15:23  |  Лента новостей
Армянской стороне передано более 400 тел погибших, заявил омбудсмен Арцаха Артак Бегларян.
Он отметил, что часть этих тел были найдены в ходе поисковых работ, проведенных спасательной службой Арцаха. Сотрудниками Красного Креста и российскими миротворцами. “Мы тоже передали азербайджанской стороне тела их погибших”, - заявил он.
Бегларян добавил, что  есть сведения, что азербайджанская сторона из разных мест собрала тела армянских военных и тянет время с передачей армянской стороне.
“Азербайджанская сторона не выполняет своих обязательств, взятых им на себя  как по гуманитарному праву, так и по трехстороннему заявлению. А о причинах затягивания времени могу лишь предположить, что они намерены дополнительно повлиять на напряженность внутри Армении и причинить армянам еще большие душевные страдания”, - сказал Бегларян.
По этой причине, как отметил Бегларян, они продолжают бесчеловечно обращаться с пленными и телами погибших, продолжают публиковать и тиражировать снимки и видеоматериалы.
“В этом плане международному сообществу и посредникам следует принять серьезные меры для оказания давления на азербайджанскую сторону ине допустить превращения судеб людей и гуманитарных вопросов в предмет торга”, - сказал омбудсмен Арцаха.