Ազգությամբ ադրբեջանցի, «Քարաբաղ» ֆուտբոլային ակումբի մամուլի պատասխանատուն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ. նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում. ՀՀ ՔԿ 11/27/2020 15:16 | ԼՐԱՀՈՍ
«նոյեմբերի 26-ին որոշում է կայացվել որպես մեղադրյալ ներգրավել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Նուրլան Իբրահիմովին՝ ազգային և ռասայական թշնամանք հարուցելու, ուղղակի և հրապարակային ցեղասպանություն հրահրելու, ցեղասպանությունը և խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված մյուս հանցագործություններն արդարացնելու համար: Այս մասին հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի ծառայողներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից իրականացվում են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ:
Սույն թվականի նոյեմբերի 26-ին որոշում է կայացվել՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, ազգությամբ ադրբեջանցի, «Քարաբաղ» ֆուտբոլային ակումբի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Նուրլան Իբրահիմովին ազգային և ռասայական թշնամանք հարուցելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ հոդված), ուղղակի և հրապարակային ցեղասպանություն հրահրելու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 393.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ), ցեղասպանությունը և խաղաղության ու մարդկության անվտանգության դեմ ուղղված մյուս հանցագործություններն արդարացնելու և դրանց հավանություն տալու (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373.1-րդ հոդված) համար որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Մեղադրյալ Նուրլան Իբրահիմովի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ վերջինիս նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Армения объявила в розыск пресс-секретаря азербайджанского футбольного клуба "Карабах" 11/27/2020 17:16 | Криминальная хроника
Гражданин Азербайджана, пресс-секретарь футбольного клуба “Карабах” Нурлан Ибрагимов объявлен в розыск в рамках возбужденного в отношении него уголовного дела. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Ибрагимову инкриминируют ст. 226(возбуждение национальной и расовой вражды), п.1 ч.2 ст. 393.1(прямой и публичный призыв к геноциду), ст. 373.1(оправдание геноцида и других преступлений против человечества). Следствие подало в Ереванский суд первой инстанции ходатайство об избрании в отношении Ибрагимова меры пресечения в виде заключения под стражу.
В СК Армении совместно с СНБ продолжается расследование уголовного дела, возбужденного против военно-политического руководства Азербайджана по фактам развязанной против Армении и Арцаха агрессивной войны, международного терроризма, грубого нарушения международного гуманитарного права и дачи преступных приказов во время вооруженных конфликтов.
Около месяца назад Нурлан Ибрагимов на своей официальной странице в социальной сети разместил заявление, в котором буквально призвал к убийству всех армян - стариков, женщин, детей - без разницы. Он также оправдал тот факт, что Турция совершила геноцид против армян.
Накануне стало известно, что УЕФА пожизненно отстранил сотрудника ФК "Карабах" Нурлана Ибрагимова от любой деятельности, связанной с футболом, в рамках дисциплинарного дела по двум статьям дисциплинарного регламента - "Расистское и иное дискриминационное поведение" и "Нарушение основных правил приличного поведения".УЕФА также попросил Международную федерацию футбола расширить пожизненное отстранение на международный уровень. Футбольный клуб "Карабах" в связи с этим оштрафован на €100 тыс.