Փաշինյանից ազատվելու մեկ ձև կա՝ ընդդիմությունը վայր է դնում մանդատներն ու ստիպում գնալ արտահերթի. Վահան Բաբայան 11/26/2020 00:18 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ընդդիմությունը ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու քայլեր պետք է ձեռնարկի: Եթե ընդդիմությունը գտնում է, որ Փաշինյանի հեռացման հարցը կարող են լուծել ԱԺ-ում իմպիչմենտով, ապա այդ հարցը չի լուծվելու, որովհետև գերակշիռ ձայներ չի ապահովվելու, հետևաբար այդ պրոցեսն արդեն իսկ անիրական է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է «Ռեֆորմիստներ» կուսակցության նախագահ Վահան Բաբայանը։
Նրա դիտարկմամբ`Հայաստանում պետք է ստեղծել պառլամենտական ճգնաժամ, որովհետև երկիրը պառլամենտական պետություն է, և այդ ճգնաժամի արդյունքում Փաշինյանին թողնել խոհրդարանում մենակ իր խմբակցության հետ միասին: «Այսինքն` ամբողջ խորհրդարանական ընդդիմությունը միաբերան մանդատները պետք է վայր դնի և ասի, որ մենք այլևս գործ չունենք այս ավանտյուրայի մեջ, և մանդատների հանձնումից հետո խորհրդարանը կլինի անգործունակ», - ասել է Բաբայանը։

Реформист Ваан Бабаян назвал единственный способ избавиться от Пашиняна 11/26/2020   10:12  |  Политика
Оппозиция должна предпринять шаги по выходу из создавшейся ситуации. Об этом в интервью программе “Позиция” в студии “ФактИнфо” заявил председатель партии “Реформисты” Ваан Бабаян.
По его словам, если оппозиция считает, что вопрос отстранения Пашиняна можно решить, объявив ему в Национальном Собрании импичмент, то им не удастся заручиться большинством голосов, следовательно, это процесс уже нереалистичен.
На его взгляд, в Армении, которая является парламентским государством, нужно создать парламентский кризис, и тем самым оставить Пашиняна одного с его фракцией в парламенте. Он пояснил, что все представители парламентской оппозиции должны единодушно сложить свои мандаты и заявить, что они больше не имеют дела с этой авантюрой. “После сдачи мандатов парламент станет недееспособным”, - сказал Бабаян.