Ինձ վրա է ոչ միայն մինչ օրս տեղի ունեցածի, այլ հետագա զարգացումների ողջ պատասխանատվությունը. Նիկոլ Փաշինյան 11/26/2020 11:26 | ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմից հետո առաջին անգամ կառավարությունը նորացված կազմով նիստ է գումարել։ Նախ՝ մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 44 օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ տեղի է ունեցել պաշտպանության, արտաքին գործերի, ԿԳՄՍ, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, արտակարգ իրավիճակների նախարարների փոփոխություն, առաջիկայում սպասվում է էկոնոմիկայի նախարարի փոփոխություն։ Փաշինյանը պաշտոնաթող գործընկերներին շնորհակալություն հայտնեց ներդրած ջանքերի համար, նշեց, որ ապրում ենք չափազանց դժվար ժամանակներ։
«Ժամանակը ծանրանում է նրանով, որ մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ, քույրեր և եղբայրներ մեզ հետ չեն ապրում այսօր նույնիսկ այս ծանր ժամանակները։ Մենք պետք է հաղթահարենք ժամանակն ու ծանրությունը։ Որպես ՀՀ վարչապետ ինձ վրա եմ վերցնում իրավիճակի ամբողջ ծանրությունը, բայց գիտակցում եմ, որ ինձ վրա է ոչ միայն մինչև օրս տեղի ունեցածի, այլև հետագա զարգացումների պատասխանատվությունը»։
Փաշինյանը նշեց, որ արտաքին և ներքին անվտանգության և կայունության ապահովումը և նոյեմբերի 18-ին հրապարակած ճանապարհային քարտեզի իրականացումը բացարձակ առաջնահերթություն է։ Կառավարությունը Արցախի հայրենակիցներին աջակցող երկու միջոցառում է ընդունել, աջակցության միջոցառումների ընդունումը կշարունակվի այնքան որքան անհրաժեշտ է։ Առաջիկանյում կառավարության ուշադրության կենտրոնում է լինելու նաև Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի պատերազմից տուժած բնակավայրերի վերականգնումը ՝ Տավուշի մարզում իրականացրած ծրագրերի նմանությամբ։
«Առաջնահերթություն է անհայտ կորածների որոնողական աշխատանքները, գերիների փոխանակումը։ Ամենօրյա ռեժիմով ենք աշխատում, սակայն աշխատանքի արդյունավետությունը միայն մեզանից չէ կախված։ Զոհվածների ընտանիքների, հաշմանդամություն ստացած և պատերազմից տուժած այլ խմբերի և անձանց սոցիալական պաշտպանության և երաշխիքների գործունեությունը և հետագա կատարելագործումը հրատապ անելիքների ցանկում է»։
Փաշինյանը հավելեց, որ պետք է ստեղծել Հայաստանում բարեփոխումների հետագա շարունակականության երաշխիք՝ բարեփոխումների օրակարգը պետք է ընդլայնվի և պետք է տեղի ունենա նաև պատճառների վերհանման և վերլուծության գործընթաց։

Пашинян заявил, что на нем лежит вся ответственность не только за произошедшее, но и за будущее 11/26/2020   11:49  |  Лента новостей
Правительство Армении в обновленном составе проводит первое после 44-дневной войны заседание. Перед началом заседания премьер-министр Армении Никол Пашинян предложил минутой молчания почтить память погибших.
В ходе заседания Пашинян заявил, что на нем лежит вся ответственность не только за произошедшее, но и за дальнейшее развитие событий.
“Мы должны преодолеть это тяжелое время  и выпавшее бремя. Я как премьер-министр РА беру на себя всю тяжесть сложившейся ситуации, но в то же время я осознаю, что на мне лежит ответственность не только за произошедшее, но и за дальнейшие процессы”, - сказал Пашинян.
По его словам, обеспечение внешней и внутренней безопасности и стабильности, а также реализация обнародованной 18 ноября “дорожной карты”  являются исключительным приоритетом.
Он напомнил, что правительство приняло две программы по оказанию поддержки жителям Арцаха. “Будет принято столько программ, сколько понадобиться”, -заявил он,
По словам Пашиняна, в ближайшее время в центре внимания правительства будет также восстановление пострадавших в ходе войны населенных пунктов Сюникской и Гегаркуникской областей по аналогии с программами, реализованными в Тавуше.
“В приоритете также работы по поиску без вести пропавших и обмену пленными. Мы работаем в ежедневном режиме, однако эффективность работы зависит не только от нас”, - сказал он.
Пашинян также сообщил, что среди первоочередных задач обеспечение и гарантирование социальной защиты семей погибших, лиц с инвалидностью и других групп, пострадавших в ходе войны, а также усовершенствование мер по оказанию поддержки.