Վարչապետը քրեական պատասխանատվության պետք է ենթարկվի սահմանադրական կարգը տապալելու համար. Կիմ Բալայան 11/24/2020 16:21 | ԼՐԱՀՈՍ
ՍԴ նախկին անդամ Կիմ Բալայանը նույնպես հացադուլ է հայտարարել, բայց նա պահանջում է ոչ թե Փաշինյանի հրաժարականը, այլ՝ քրեական գործ հարուցել նրա նկատմամբ։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Կիմ Բալայանն ասաց, որ բավական երկար ժամանակ է մտածել այս մասին, և սա պահի ազդեցության տակ ընդունված կամ հուզմունքային որոշում չէ։
«Ես գտնում եմ, որ իրավական ճանապարհով պետք է գնանք և քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը սահմանադրական կարգը խախտել է ու ստորագրել միջազգային պայմանագիր՝ առանց ընթացակարգերը պահելու, քրեական գործ պետք է հարուցվի և նրան քրեական պատասխանատվության պետք է ենթարկեն սահմանադրական կարգը տապալելու համար։ Սա է իմ միակ պահանջը»,-ասաց Կիմ Բալայանը։
Նա նշեց, որ բացի հրադադարի կետից մնացած բոլոր կետերը միջազգային պայմանագրի պարտադիր մասեր են հանդիսանում։ Սահմանադրության 116-րդ հոդվածն այդ կարգը սահմանում է։
Հարցին՝ փաստաթղթի համաձայն՝ ժամկետներ են սահմանվել, որի ընթացքում պետք է տարածքներ հանձնվեն թշնամուն, արդյոք դա ոչ իրավական գործընթաց է, Կիմ Բալայանը նկատեց՝ այդտեղ իրավաչափություն չկա. «Նույնիսկ այն հայտարարությունը, որ արել են, այսօր դրանք էլ են խախտում․ Մարտակերտի շրջանի մեջ բազմաթիվ գյուղեր, որոնք մտել են մեր շրջանի մեջ, հիմա այդ գյուղերը հանձնվում են ադրբեջանցիներին»,-նշեց ՍԴ նախկին անդամը։
Դիտարկմանը, որ վարչապետը հայտարարել է, որ այդ փաստաթուղթը միջազգային պայմանագիր չէ։ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը ևս նշել է, որ սպառնալիքի ներքո ստորագրված փաստաթուղթը չի կարող միջազգային պայմանագիր համարվել, Կիմ Բալայանը նկատեց՝ չի կարող վավեր համարվել սպառնալիքի տակ կնքված պայմանագիրը. «Բայց ինչ վերաբերում է նրան, որ դա միջազգային պայմանագիր չէ, ապա Սահմանադրության 116-րդ հոդվածում նշված է, որ այդ բոլոր կետերը բացի հրադադարից, միջազգային պայմանագրի կետեր են ու պարտադիր կարգով պայմանագիր պետք է կնքվեր և ոչ թե հայտարարություն տարածել»,-ասաց Կիմ Բալայանը։

Пашинян должен быть привлечен к уголовной ответственности за свержение конституционного строя – экс-член КС 11/24/2020   16:55  |  Лента новостей
Бывший член Конституционного суда Армении Ким Балаян тоже объявил голодовку, но он требует не отставки Пашиняна с поста премьер-министра, а возбуждения дела в отношении него.
В беседе с корреспондентом "ФактИнфо" Ким Балаян заявил, что долго размышлял над этим и что это не эмоциональное решение, принятое под влиянием момента.
“Я полагаю, что мы должны идти по правовому пути. Поскольку Никол Пашинян нарушил конституционный строй и подписал международный договор без соблюдения процедур, то следует возбудить уголовное дело и привлечь его к уголовной ответственности за свержение конституционного строя. Это мое единственное требование”, - сказал Ким Балаян.
По его словам, помимо пункта о прекращении огня, все остальные пункты являются обязательными частями международного договора. Статья 116 Конституции определяет этот порядок.
Что касается заявления премьера о том, что документ не является международным договором, депутат от “Просвещенной Армении” Тарон Симонян также указал, что подписанный под угрозой документ не может считаться международным договором. Ким Балаян также отметил, что подписанный под угрозой документ не может считаться действительным. “Что касается того, что это не международный договор, то в статье 116 Конституции указано, что все эти пункты, кроме пункта о перемирии, являются пунктами международного договора и в обязательном порядке следовало заключить договор, а не распространять заявление”, - сказал Ким Балаян.