Արա Սաղաթելյանն ազատ կարձակվի․դատարանը նրա ձերբակալությունը ոչ իրավաչափ ճանաչեց 11/21/2020   20:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանն ազատ կարձակվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ ոչ իրավաչափ է ճանաչել Սաղաթելյանի ձերբակալությունը՝ բավարարելով պաշտպանի բողոքը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք Սաղաթելյանը ձերբակալվել է Քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225.1-րդ հոդվածի կասկածանքով՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտման հավաքներ կազմակերպելու համար։
Արա Սաղաթելյանին բերման են ենթարկել ժամ 15-ին, բայց վերագրում ժամը 15։10-ին ինչ-որ գործողությունների կատարում. փաստաբան
Պաշտպանը ձերբակալման որոշման դեմ բողոք է ներկայացրել՝ վիճարկելով, թե հիմքերի, թե նպատակի ոչ իրավաչափ լինելը։ Դատարանը ձերբակալման նպատակներին չի անդրադարձել՝ նշելով, որ Արա Սաղաթելյանին ձերբակալելու հիմքեր չկան։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Հայաստանի տարբեր մարզերում և մայրաքաղաք Երևանում արդեն 12 օր բազմամարդ ակցիաներ են իրականացվում՝ կապիտուլյացիայի և Արցախը Ադրբեջանին հանձնելու մասին հայտարարություն ստորագրած Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով՝ իրենց անհամաձայնությունը հայտնելով Փաշինյանի դավաճանական գործողություններին։ Իշխանությունները բողոքի ակցիաները ճնշելու համար անցել են բիրտ գործողությունների։
Քրեական գործեր են հարուցվել հարուցվել ինչպես Քննչական կոմիտեում, այնպես էլ՝ ՀՔԾ-ում, որի շրջանակներում մեղադրանք են առաջադրվել մի շարք քաղաքական գործիչների՝ Արթուր Վանեցյանին, Իշխան Սաղաթելյանին, Արսեն Բաբայանին, Գեղամ Մանուկյանին և մի շարք այլ գործիչների, և արդեն ՔԿ-ում ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225․1-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
18:41 21/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Սաղաթելյանին բերման են ենթարկել ժամ 15-ին, բայց վերագրում ժամը 15։10-ին ինչ-որ գործողությունների կատարում. փաստաբան
14:31 21/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Սաղաթելյանի ձերբակալման որոշման դեմ բողոքը կքննվի ժամը 16։00-ին
12:48 21/11/2020  |  ՔաղաքականԱրա Սաղաթելյանին ձերբակալելու որոշման դեմ բողոքը կքննի դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը

Ара Сагателян выйдет на свободу: суд признал его задержание неправомерным 11/21/2020   20:38  |  Лента новостей
Бывший руководитель аппарата парламента Армении Ара Сагателян будет отпущен на свободу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Роберта Папояна признал неправомерным задержание Сагателяна, удовлетворив жалобу защиты.
Как уже ранее сообщило "ФактИнфо", Сагателян был задержан по подозрению в совершении деяния, предусмотренного статьей 225.1 Уголовного кодекса РА(организация собраний с нарушением установленного законом порядка).
Защита обжаловала решение, оспорив неправомерность как основания, так и цели задержания. Суд не коснулся цели задержания, указав на отсутствие оснований для задержания Ара Сагателяна.
Уже 12 дней в Ереване и в различных областях Армении проходят многолюдные акции с требованием отставки Никола Пашиняна, подписавшего капитулянтское заявление о сдаче земель Арцаха Азербайджану. Граждане расценивают действия Пашиняна как предательство. Для подавления акций протеста власти прибегли к применению грубой силы. Как ранее сообщалось, только 20 ноября порядка 20 общественных деятелей были задержаны на 72 часа, еще 200 человек были подвергнуты приводу.
Возбуждены уголовные дела как в Специальной следственной службе, в рамках которых обвинения предъявлены целому ряду деятелей, среди которых Артур Ванецян, Ишхан Сагателян, Арсен Бабаян, Гегам Манукян и др., так и теперь в СК  - по признакам части 1 статьи 225․1 УК РА.
Немногим ранее стало известно, что суд удовлетворил жалобу защиты на задержание экс-депутата парламента Армении Миграна Акопяна, признав его неправомерным. Акопян также выйдет на свободу. Также на свободу были отпущены член партии "Отечество" Бабкен Арутюнян и руководитель общественного движения "ВЕТО" Нарек Малян.