Արա Սաղաթելյանին ձերբակալելու համար որեւէ հիմք չի նշվել. պաշտպանը ձերբակալման որոշման դեմ բողոք կներկայացնի 11/20/2020   21:27  |  Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին ձերբակալելու մասին որոշման դեմ բողոք կներկայացվի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արա Սաղաթելյանի պաշտպան Հակոբ Ենոքյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք Սաղաթելյանը ձերբակալվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 225.1-րդ հոդվածի կասկածանքով՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտման հավաքներ կազմակերպելու համար։
Պաշտպան Հակոբ Ենոքյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ձերբակալման հիմքը և նպատակն իրավաչափ չեն։
«Նախ՝ այն արարքը, որը հանդիսանում է կասկածի էությունը, այսինքն՝ այն, ինչում կասկածում են, որևէ հիմնավորում չունի, որևէ փաստ այդ կապակցությամբ չի ներկայացվել։ Ենթադրաբար՝ զեկուցագիր պետք է լինի մի ոստիկանի, որն ինչ-որ տեղից բերման է ենթարկել։ Ենթադրում եմ, նման տվյալ չեն տվել, բայց ձերբակալման համար ավելի ծանրակշիռ փաստեր են պետք»,- ասաց պաշտպանը։
Բացի դա՝ հոդվածը չի նախատեսում պատիժ՝ ազատազրկում մեկ տարուց ավելի ժամկետով, ինչը ենթադրում է, որ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն չի կարող ներկայացվել, հետևաբար՝ ձերբակալումն ինքնանպատակ է դառնում։
«Ըստ էության՝ 72 ժամ անձին արգելանքի տակ պահելու, մեկուսացնելու նպատակ է հետապնդում, ինչն իրավաչափ համարվել չի կարող»,- ասաց ենոքյանը։
Նշենք, որ սույն հոդվածով ձերբակալված գրեթե բոլոր անձանց ձերբակալությունը դատարանները ոչ իրավաչափ են ճանաչել՝ ազատ արձակելով նրանց։ Նման դեպք կա նաև փաստաբան Ենոքյանի վարույթում։ Նա, մանրամասներ չհայտնելով, նշեց, որ նույն հոդվածով ձերբակալված անձին ազատ են արձակել՝ դատարանի որոշմամբ։ Նա հայտնեց, որ հենց այսօր բողոք կներկայացնի ձերբակալման որոշման դեմ։
Նշենք, որ Արա Սաղաթելյանը ձերբակալվել է ՔԿ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, քննչական գործողություններն իրականացվել են Երևան քաղաքի վարչության քննիչների մասնակցությամբ։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Հայաստանի տարբեր մարզերում և մայրաքաղաք Երևանում բազմամարդ ակցիաներ են իրականացվում՝ կապիտուլյացիայի և Արցախը Ադրբեջանին հանձնելու մասին հայտարարություն ստորագրած Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով։
Կան հարուցված քրեական գործեր և՛ ՀՔԾ-ում, որի շրջանակներում մեղադրանք են առաջադրվել մի շարք քաղաքական գործիչների՝ Արթուր Վանեցյանին, Իշխան Սաղաթելյանին, Արսեն Բաբայանին, Գեղամ Մանուկյանին և մի շարք այլ գործիչների, և արդեն ՔԿ-ում ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225․1-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
21:19 20/11/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱրթուր Դանիելյանը ձերբակալվել է
20:33 20/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի համար անձնական անվտանգությունն ավելի կարևոր է, քան հայրենիքի պաշտպանությունը. Ավետիք Իշխանյան
20:05 20/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանության բաժինը չի հասցնում լրացնել բերման ենթարկվածների փաստաթղթերը
20:50 18/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը ԱԺ -ին առաջարկել է արտահերթ նիստ հրավիրել
00:22 18/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնժխտելի փաստ օրվա լրահոսից. Մնացած մասը լցված էր իշխանական լկտիությամբ, ագրեսիայով. Մելիք-Շահնազարյան

“Не указано ни одного основания”: защита обжалует решение о задержании Ара Сагателяна 11/20/2020   22:37  |  Лента новостей
Защита обжалует решение о задержании бывшего руководителя аппарата парламента Армении Ара Сагателяна. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил его адвокат Акоп Енокян.
Как уже ранее сообщило агентство, Сагателян был задержан по подозрению в совершении деяния, предусмотренного статьей 225.1 Уголовного кодекса РА(организация собраний с нарушением установленного законом порядка).
Адвокат Сагателяна в беседе с “ФактИнфо” заявил о неправомерности основания и цели задержания.
“Во-первых, то деяние, которое является сущностью подозрения, то есть то, в чем его подозревают, не имеет под собой какого-либо основания. Ни одного факта в этой связи не представлено. Предположительно, это должна быть докладная от некого полицейского, который откуда-то подверг приводу. Полагаю, что таких данных представлено не было, но для задержания нужны более весомые факты”, - сказал адвокат.
Кроме того, статья не предусматривает наказания в виде лишения свободы сроком более одного года, что подразумевает невозможность подачи ходатайства об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу, следовательно, задержание становится самоцелью.
По сути, как отметил Енокян, оно имеет целью удержание человека под арестом в течение 72 часов, его изолирование, что не может считаться правомерным.
Отметим, что все произведенные доселе по этой статье задержания суды признавали неправомерными; все задержанные были отпущены на свободу. Аналогичный случай имеется и в ведении адвоката Енокяна. Он, воздержавшись от разглашения подробностей, отметил, что задержанного по той же статье человека отпустили на свободу по решению суда. Адвокат заявил, что сегодня же обжалует решение о задержании.
Отметим, что Ара Сагателяна задержали в рамках расследуемого в СК уголовного дела. Следственные действия были проведены с участием следователей управления по городу Еревану.
Как ранее агентство сообщало, в Ереване и в различных областях Армении проходят многолюдные акции с требованием отставки Никола Пашиняна, подписавшего капитулянтское заявление и сдавшего земли Арцаха Азербайджану.
Возбуждены уголовные дела как в Специальной следственной службе, в рамках которых обвинения предъявлены целому ряду деятелей, среди которых Артур Ванецян, Ишхан Сагателян, Арсен Бабаян, Гегам Манукян и др., так и теперь в СК  - по признакам части 1 статьи 225․1 УК РА.