Մովսես Հակոբյանի հայտնած մտքերը պարունակում են ծանր հանցագործության` պետական դավաճանության տարրեր. Վանեցյան 11/20/2020 00:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանի գնահատականները պետք է լուրջ քննության առարկա դառնան: Իմ խորին. Համոզմամբ` Մովսես Հակոբյանի հայտնած մտքերը պարունակում են ծանր հանցագործության, անգամ պետական դավաճանության տարրեր: Այս մասին 5-րդ ալիքի եթերում հայտարարել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը:
Նա հույս է հայտնել, որ իրավապահ համակարգը ոչ թե քննությունը կտանի Մովսես Հակոբյանին, օրինակ սուտ մատնության կամ ինչ-որ գաղտնիք բացահայտելու համար պատասխանատվության ենթարկելու, այլ նրա հայտնած տվյալները օբյեկտիվ ստուգելու, գնահատական տալու եւ մեղավորներին պատժելու ուղղությամբ:
«Եթե նրանք դա այսօր չանեն ` դառնալու են Նիկոլ Փաշինյանի դավաճանական պլանի իրագործման մասնակիցներ: Իրավապահ համակարգը պարտավոր է կատարել իր ուղիղ պարտականությունը: Ստեղծված վիճակում, երբ խոսքը գնում է մեր հայրենիքի մասին, իրավապահ մարմինները պետք է գործեն բացառապես օրինականության դաշտում:
Լրագրողի այն հարցին, որ ԱԱԾ-ն պետք է գնա Նիկոլ Փաշինյանին ձերբակալի՞` Ա. Վանեցյանը պատասխանել է. «Եթե ստացվող տվյալների համակցությունը կբերի նրան, որ Նիկոլ Փաշինյանի արարքներում կհայտնաբերվի հանցակազմ, ապա ԱԱԾ-ն, դատախազությունը, քննչական մարմինները պարտավոր են իրականացնել համապատասխան միջոցառումներ եւ պատժի ենթարկել Նիկոլ Փաշինյանին»:

Высказанные Мовсесом Акопяном мысли содержат элементы тяжкого преступления, даже государственной измены - Ванецян 11/20/2020   09:29  |  Интервью
Оценки генерал-полковника Мовсеса Акопяна должны стать предметом серьезного расследования. Об этом заявил бывший директор Службы национальной безопасности Армении, лидер партии "Отечество" Артур Ванецян в интервью "Пятому каналу".
"По моему глубокому убеждению, высказанные Мовсесом Акопяном мысли содержат элементы тяжкого преступления, даже государственной измены", - сказал Артур Ванецян.
Он выразил надежду, что правоохранительная система поведет расследование не в направлении привлечения Мовсеса Акопяна к ответственности, например, за ложный донос или разглашение тайны, а проверки представленных им данных, дачи им оценки и наказания виновных.
"Если они этого сегодня не сделают, то станут участниками реализации вероломного плана Никола Пашиняна. Правоохранительная система обязана исполнять свои прямые обязанности. В создавшейся ситуации, когда речь идет о нашей Родине, правоохранительные органы должны действовать исключительно в рамках закона", - отметил Ванецян.
На вопрос ведущей о том, что должна ли СНБ задержать Пашиняна, Ванецян заявил: "Если совокупность получаемых данных приведет к обнаружению состава преступления в деяниях Никола Пашиняна, то СНБ, Прокуратура, следственные органы обязаны предпринять соответствующие меры и подвергнуть наказанию Никола Пашиняна", - сказал он.