Պատերազմող երկրում կրճատվել է 5 գունդ․ Մովսես Հակոբյան 11/19/2020   15:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պատերազմող երկրում իրականացվել է զինված ուժերի բարեփոխում, օպտիմալացում, որի արդյունքում կրճատվել է մարտավարական օղակը, ավելացվել օպերատիվը: Այսօր նման սենսացիոն հայտարարությամբ է հանդես եկել գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը։
Գեներալ գնդապետը պարզաբանեց, որ մարտավարական օղակը կռվողներն են, օպերատիվ օղակը՝ թուղթ «սարքողները», թուղթ գրողները: Ի սկզբանե` ԶՈՒ-երի կատարելագործման պլանում ի սկզբանե նախատեսված էր՝ կրճատել այդ կառույցները, ավելացնել՝ մարտավարական օղակը, որտեղ մարդիկ անհրաժեշտ են կռվելու համար, մինչդեռ՝ փոփոխությունն արվել է հակառակը՝ մարտավարական օղակը կրճատվել է, օպերատիվ օղակը՝ ավելացել։
Նրա խոսքով՝ 2018թ մայիսից հետո ՊՆ և ԳՇ կառույցը մոտ 95 տոկոսով ավելացել է բարեփոխման ընթացքում, փոխարենը կրճատվել է մարտավարական օղակը՝ սկսված վաշտից վերջացրած գնդերով։
«Կրճատել են հինգ գունդ, որտեղ կար ամբողջ սպայական կազմը՝ իր հրետանիով, կապի միջոցներով, ամեն ինչով՝ բացի զինվորներից, որովհետև մեր զինվորների քանակը քիչ էր և չի բավարարարում ամեն տեղ զինվոր տանել։ Մենք օպտիմալացման շրջանակներում մեր զինվորներին տարանք այնտեղ, որտեղ ավելի կարևոր է՝ կոնկրետ ՊԲ և այդ զորամասերը պետք է պատերազմի ժամանակ լրահամալրվեին, ներդաշնակվեին»,- ասաց Հակոբյանը։
Բացի դա՝ Արցախի բոլոր պաշտպանական շրջաններում, որտեղ պետք է ձևավորվեին ևս մեկ գումարտակ, կրճատվել են։

В находящейся в состоянии войны стране было сокращено 5 полков – Мовсес Акопян 11/19/2020   16:42  |  Лента новостей
В находящейся в состоянии войны стране была проведена реформа вооруженных сил, оптимизация, в результате которой было сокращено тактическое звено и увеличено оперативное. Сегодня с таким сенсационным заявлением выступил генерал-полковник Мовсес Акопян.
Генерал пояснил, что “в тактическое звено входят те, кто воюет, а в оперативное – те, кто составляет “бумаги”, те, кто пишет”.
Он отметил, что изначально в плане усовершенствования вооруженных сил было предусмотрено сокращение этих структур и увеличение тактического звена, где нужны люди для ведения войны. Между тем, по его словам, изменения были произведены в ущерб тактического звена и в пользы увеличения оперативного.
Акопян отметил, с мая 2018 года в результате реформы структура Минобороны и Генштаба пополнилась на 95% на фоне сокращения тактического звена, начиная от роты и заканчивая полками.
“Сократили пять полков, где был весь офицерский состав со своей артиллерией, средствами связи, со всем, кроме солдат...”, - сказал он.
Кроме того, на всех оборонительных участках Арцаха, где следовало сформировать еще один батальон, имели место сокращения.