Մեզ այսօր պետք է կոշտ, ռազմական գործին տիրապետող իշխանություն. Վազգեն Մանուկյան 11/17/2020 13:12 | ԼՐԱՀՈՍ
«Վերնատուն» հասարակական քաղաքական ակումբի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Նոյեմբերի 10-ի կապիտուլյացիայի հիմքերը դրվեցին դեռևս 2018 թվականին, երբ դրսի ուժերը օտար երկրների ծառայությունների ներկայացուցիչների միջոցով, օգտագործելով Նիկոլ Փաշինյանի որոշակի հատկություններ, գայթակղելով մեր ժողովրդին պարզունակ բանաձևով, թե «դուք վատ եք ապրում, քանի որ իշխանությունները ձեզ թալանում են, իսկ մենք կվերցնենք թալանածը և կբաժանենք ձեզ», զավթեցին Հայաստանը:
Փաստորեն, արտաքին ուժերն առանց պատերազմ հայտարարելու Հայաստանի դեմ, առանց արյուն թափելու նվաճեցին մեր երկիրն ու տարան այն ուղղությամբ, որի հետևանքները մենք այսօր «ճաշակում ենք»: Այժմ արտաքին ուժերը մեր պետության կառավարումից հեշտությամբ չեն հրաժարվի, քանի որ իրենց ծրագրերը վերջնականապես չեն իրագործվել և հատկապես, որ Ռուսաստանի ներկայությունն ու ազդեցությունը տարածաշրջանում էապես մեծացել են:
Այդ ուժերի կողմից կարող է որոշում ընդունվել զոհաբերելու Նիկոլի Փաշինյանին և մեկ ուրիշի միջոցով շարունակելու պահպանել իրենց վերահսկողությունը մեր երկրում:
Հայաստանը դարձել է անպաշտպան երկիր: Ամեն պահի կարող է իրավիճակը փոխվել, և մենք ենթարկվենք ագրեսիայի Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից: Բայց ըստ նոյեմբերի 10-ին ստորագրված փաստաթղթի՝ տեսականորեն մենք ունենք 5 տարի ժամանակ ոտքի կանգնելու և հզորանալու համար (ռուսական խաղաղապահ առաքելության ժամկետը 5 տարի է):
Իսկ այժմ շտապ պետք է կարողանանք մեր օգտին փոխել հայտարարության իրականացման գործընթացը: Այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա իշխանությունից, երկու կարծիք լինել չի կարող: Սակայն կոչ եմ անում մեր ժողովրդին նորից չխաբվել սիրտ շոյող «քաղցր» խոսքերով: Դա կարևորագույն խնդիր է նաև բոլոր ազգային քաղաքական ուժերի համար՝ նորից չտրվելու ամբոխային կարծիքներին, որոնք վարպետորեն ձևավորում են մեր երկիրը զավթած դրսի թշնամական ուժերը:
Մեզ այսօր պետք է կոշտ, ռազմական գործին տիրապետող, ազգային և ազատության գաղափարների վրա հիմնված քաղաքականություն իրականացնող իշխանություն, որը կհամախմբի ժողովրդին, կվերականգնի հարաբերությունները մեր բնական դաշնակիցների, հատկապես Ռուսաստանի հետ և ունակ կլինի լուծելու մեր երկրի և ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրները»:

Нам сегодня нужна жесткая власть, сведущая в военных делах – Вазген Манукян 11/17/2020   16:50  |  Лента новостей
Бывший премьер Армении, председатель общественно-политического клуба “Вернатун” Вазген Манукян выступил с заявлением.
“Основы капитуляции 10 ноября были заложены еще в 2018 году, когда иностранные силы через представителей служб зарубежных государств, воспользовавшись определенными чертами Никола Пашиняна, соблазнив наш народ простой формулой “вы живете плохо, потому что вас грабит власть, а мы отберем награбленное и все разделим”, захватили Армению. Фактически, иностранные силы без объявления войны против Армении, не пролив крови, завоевали нашу страну и повели ее в том направлении, последствия которых мы сегодня “вкушаем”. Сейчас иностранные силы нелегко откажутся от управления нашей страной, потому что их планы реализованы неокончательно, и особенно ввиду существенного наращивания присутствия и влияния России в регионе”, - говорится в заявлении.
По словам Манукяна, эти силы могут решить принести Никола Пашиняна в жертву и продолжить поддерживать свой контроль в нашей стране через кого-то другого.
Манукян отметил, что Армения стала беззащитным государством.
“В любую минуту ситуация может измениться, и мы подвергнемся агрессии со стороны Азербайджана и Турции. Однако, согласно документу, подписанному 10 ноября, у нас теоретически есть 5 лет на то, чтобы встать на ноги и окрепнуть (5 лет - срок российской миротворческой миссии). А сейчас мы должны суметь изменить процесс реализации заявления в нашу пользу”, - сказал Манукян.
По его словам, двух мнений о том, что Никол Пашинян должен быть отстранен от власти, быть не может.
“Однако я призываю наш народ больше не верить “сладкоголосым” речам, берущим за душу... Это архиважный вопрос и для всех национальных политических сил: не поддаваться вновь мнениям толпы, искусно формируемым враждебными внешними силами, захватившими нашу страну. Сегодня нам нужна жесткая власть, сведущая в военных делах, реализующая политику, основанную на национальных идеях и идеях свободы, власть, которая объединит народ, восстановит отношения с нашими союзниками, особенно с Россией, и будет способна решить проблемы, возникшие перед нашей страной и народом”, - считает Манукян.