Արցախում 1 տարի ժամկետով բնակչության համար անվճար կլինեն կոմունալ բոլոր ծառայությունները. Արայիկ Հարությունյան 11/17/2020 15:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 17-ին հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ քննարկելու հետպատերազմյան սոցիալական իրավիճակի հաղթահարման համար բնակչությանը ցուցաբերվելիք պետական աջակցության մեխանիզմները:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ստեղծված ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակում կառավարությունը պարտավոր է միջոցներ ձեռնարկել բնակչության սոցիալական բեռը թեթևացնելու և կյանքի բնականոն ռիթմը հնարավորինս արագ վերականգնելու համար: Նախագահի խոսքով՝ առաջին փուլում կգործեն սոցիալական մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես՝ մեկ տարի ժամկետով բնակչության համար անվճար կլինեն կոմունալ բոլոր ծառայությունները (բնական գազ, էլեկտրաէներգիա, ջուր և այլն) և կապի ծառայությունները (բջջային և ֆիքսված կապ, համացանց)՝ ողջամիտ ծավալների սահմանափակմամբ:
Հաջորդ կարևոր ծրագրով՝ այն կարիքավոր ընտանիքներին, որոնց մեկ շնչին հասնող եկամուտը քիչ է նվազագույն սպառողական զամբյուղի 60 հազար ՀՀ դրամի շեմից, կտրվի ֆինանսական համապատասխան աջակցություն:
Անօթևան մնացած բոլոր քաղաքացիները մեկ շնչի հաշվով կստանան 300 հազար ՀՀ դրամի չափով պետական միանվագ աջակցություն: Իսկ պատերազմական գործողություններից վնասված բնակելի տների վերականգնման աշխատանքները կսկսվեն արդեն առաջիկա օրերին:
«Անօթևան մնացած մեր բոլոր քաղաքացիների բնակարանների խնդիրները կառավարությունը պարտավորվում է լուծել մի քանի տարվա ընթացքում, իսկ մինչ այդ պետությունը կշարունակի ֆինանսական աջակցություն տրամադրել վերոնշյալ ընտանիքներին՝ բնակվարձի փոխհատուցման տեսքով»,- նշել է նախագահը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև աշխարհազորին հատկացվելիք ֆինանսական աջակցությանը և սոցիալական այլ ծրագրերին վերաբերող մի շարք հարցեր:

Все коммунальные услуги для жителей Арцаха в течение года будут бесплатными – Араик Арутюнян 11/17/2020   17:55  |  Лента новостей
Президент Арцаха Араик Арутюнян сегодня провел расширенное рабочее совещание, в  ходе которого обсуждались механизмы государственной поддержки населению для преодоления сложившегося после войны социального положения.
Арутюнян отметил, что в сложившейся тяжелой социально-экономической ситуации правительство должно принять меры по облегчению социального бремени населения и восстановлению нормального ритма жизни в сжатые сроки.
По словам президента, на первом этапе будет действовать ряд социальных программ, в частности, в течение года для населения все коммунальные услуги (природный газ, электроэнергия, вода и т.д.) будут бесплатными. Помимо этого, бесплатными будут также услуги связи (мобильная и фиксированная связь, интернет) – с ограничением в разумных пределах.
По следующей важной программе, тем нуждающимся семьям, чей доход на одного члена ниже порога минимальной потребительской корзины в 60 тысяч драмов, будет оказано соответствующее финансовое содействие.
Все оставшиеся без крова граждане получат единовременную государственную поддержку в размере 300 тысяч драмов на душу населения. А работа по восстановлению поврежденных во время войны жилых домов начнется уже в ближайшие дни.
“Правительство обязуется в течение нескольких лет решить жилищные проблемы всех наших граждан, оставшихся без крова, а до тех пор государство продолжит оказывать финансовую помощь вышеупомянутым семьям в виде компенсации аренды жилья”, - отметил президент.
В ходе встречи обсуждались также финансовое содействие, оказываемое ополчению, а также ряд вопросов, касающихся других социальных программ.
16:07 17/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020"Пришлось выбирать между очень плохим и трагедией": глава Генштаба ВС Армении о попытках остановить войну в Арцахе
14:44 17/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Омбудсмен Арцаха осуждает бесчеловечное обращение Азербайджана с 10 армянами, похищенными после установления перемирия