Դատախազությունը որոշել է բողոքարկել Արթուր Վանեցյանին կալանավորելու միջնորդությունը մերժելու մասին դատարանի որոշումը 11/17/2020   12:14  |  Քրեական խրոնիկոն
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը մերժելու Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք կներկայացվի։  Այս մասին «Փաստինֆո»-ին ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ԶԼՄ-ների հետ կապերի գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը` նշելով, թե դատարանի որոշումը սկզբունքորեն հակասում է գործի նյութերով հիմնավորված փաստարկներին և Դատախազության դիրքորոշմանը, հետևաբար՝ վերաքննիչ բողոք կնախապատրաստվի:
Ինչ վերաբերում է վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից հրապարակված ձայնագրությունը մոնտաժված լինելու մասին դատական նիստում հնչած  հայտարարությանը, ապա դատախազությունից պարզաբանեցին. «Պաշտպանը դատական նիստում համեմատել է գաղտնալսված հեռախոսային խոսակցությունների զննության արձանագրությունը և այդ խոսակցության՝ ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ առկա հատվածը և նշել, որ դատարանին ներկայացված զննության արձանագրությունը պարունակում է ավելի շատ տվյալներ, որոնք խոսակցության ձայնագրության մեջ չկան, հետևաբար՝ կեղծ է։
Դատախազը պարզաբանել է, որ դատարանին  ներկայացված զննության արձանագրությունը արտահայտում է խոսակցության ամբողջական բովանդակությունը, իսկ հաղորդագրության մեջ առկա  ձայնագրությունն ամբողջական չէ, քանի որ վարույթն իրականացնող մարմինը նախաքննության շահերից ելնելով, հնարավոր է համարել հրապարակել խոսակցության մի մասը»,- պարզաբանեցին դատախազությունից՝ նշելով, որ մատնանշված մոնտաժի արդյունքում ոչ թե խեղաթյուրվել է խոսակցության բովանդակությունը կամ առավել ևս ավելացվել հատվածներ,այլ դրանում առկա և դատարանին ներկայացված առանձին տվյալներ տեսանյութում չեն հրապարակվել։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-300-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ իշխանության յուրացման և 35-305-րդ հոդվածի՝ պետական, քաղաքական կամ հասարակական գործչի գործունեությունը դադարեցնելու նպատակով սպանության նախապատրաստման և 235-րդ հոդվածի՝ ապօրինի զենք զինամթերք պահելու կասկածանքով։ Ձերբակալման որոշման դեմ  պաշտպանները բողոք են  ներկայացրել, որը նոյեմբերի 15-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել էր այն՝ ոչ իրավաչափ համարելով ձերբակալությունը։ Նույն օրը վարույթն իրականացնող մարմինը մեղադրանք է առաջադրվել Վանեցյանին և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ,  մերժել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի նկատմամբ  կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը` հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով:
Միայն պետության ներսում քաղաքական հակառակորդներին լռեցնելու ուղղությամբ «ստեղծագործելու» ունակ իշխանության մտքի թռիչքը հասել է արդեն իշխանության յուրացման ու Նիկոլ Փաշինյանի սպանության նախապատրաստման մեղադրանք «ծննդաբերելուն»։
Այս ամենն արդեն իրավական ոլորտում որևէ կերպ մեկնաբանելն անհնար է։ Սա խայտառակ քաղաքական հետապնդում է, ուղղված իշխանական աթոռներին ամեն կերպ կառչելուն, հակապետական ծրագրերն ու հայրենիքը թշնամուն հանձնելը ավարտին հասցնելուն», - հայտարարել էին փաստաբանները:
11:32 17/11/2020  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլն ատում է մեր հայրենիքը. Փաստաբան
11:02 17/11/2020  |  ՔաղաքականԲացի խայտառակ պայմանագրի մանրամասները քննարկելուց և ռազմական դրությունը չեղարկելուց, այլ հարց չի կարող քննարկվել. Իվետա Տոնոյան
10:49 17/11/2020  |  Քաղաքական«Իմ քայլ»-ի պատգամավորները հարկ չե՞ն համարում քննարկել, օրինակ, Մեղրիի վրայով անցնող ճանապարհի հարցը. Մարուքյանը՝ Լենա Նազարյանին
14:28 16/11/2020  |  ՔաղաքականՀիշի՛ր, դու ուր էլ լինես՝ անձամբ ինձ Արցախ ես պարտք, Արցախ ես պարտք բոլոր կռված և չկռված, զոհված և վիրավոր տղերքին. Արտակ Զաքարյանը` Փաշինյանին
13:47 16/11/2020  |  ՔաղաքականՈչ մի բառ, ոչ մի կետ չկա Շուշիի մասին, չկա Մեղրին թշնամու դիմաց բացելու մասին. Միքայել Մինասյանը Փաշինյանի դավաճանությունը բացահայտող փաստաթուղթ է հրապարակել
13:24 16/11/2020  |  ՔաղաքականՄեկ անձը չի կարող այսքան ավերվածություններ առաջացնել, եթե չլիներ ՔՊ-ի ամբոխի լուռ հնազանդությունը. Ստեփան Դանիելյան

Прокуратура решила обжаловать отказ суда в аресте экс-главы СНБ Армении Артура Ванецяна 11/17/2020   12:50  |  Криминальная хроника
Решение суд общей юрисдикции Еревана, отклонившей ходатайство следствия об избрани в отношении лидера партии “Отечество” Артура Ванецяна меры пресечения в виде заключения под стражу будет обжаловано в апелляционном порядке. Об этом “ФактИнфо” заявил советник генерального прокурора по вопросам СМИ Гор Абрамян, отметив, что решение суда принципиально противоречит приведенным в деле обоснованным доводам и позиции Прокуратуры, следовательно, будет подготовлена апелляционная жалоба.
Что касается озвученного в ходе судебного заседания заявления о том, что опубликованная следствием аудиозапись была смонтирована, то в Прокуратуре пояснили: “Защита на судебном заседании сравнила протокол осмотра прослушанных телефонных переговоров и имевшийся в сообщении СНБ отрывок этого разговора и отметила, что представленный суду протокол осмотра содержит больше данных, которых нет в аудиозаписи беседы, следовательно, это подделка. Прокурор пояснил, что представленный суду протокол осмотра содержит полное содержание разговора, а в сообщении содержится не полная аудиозапись, так как орган, осуществляющий производство, исходя из интересов предварительного следствия, счел возможным опубликовать лишь часть беседы”.
В Прокуратуре также отметили, что в результате указанного монтажа содержание разговора не искажали и тем более в материал ничего не добавляли; представленные суду отдельные данные в видеоролике не были опубликованы.
Ранее агентство сообщило, что Артур Ванецян был задержан по подозрению в подготовке к узурпации власти, подготовке убийства государственного, политического или общественного деятеля и незаконном хранении оружия и боеприпасов. Решение о задержании адвокаты обжаловали в суде.
15 ноября суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил жалобу, посчитав неправомерным задержание. В тот же день следствие предъявило обвинение Ванецяну и подала в суд ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Накануне суд общей юрисдикции Еревана отклонил ходатайство следствия об аресте Артура Ванецяна.
Ранее в субботу адвокаты заявили, что полет мысли власти, способной лишь  внутри государства "состряпать дела", чтобы заглушить голос политических оппонентов, дошел уже до "порождения" обвинений в узурпации власти и подготовке убийства Никола Пашиняна.
"Трактовать все это в правовой сфере уже представляется невозможным. Это - позорное политическое преследование, направленное на удержание власти любыми средствами, довершение антигосударственных программ и сдачу Родины врагу", - заявили адвокаты.