Ես նաև հասկանում եմ, որ պետք է կանգնեմ ժողովրդի դատի առաջ, բայց որպեսզի ժողովուրդը կարողանա եզրահանգումների գալ, ինքը պետք է տիրապետի բոլոր հանգամանքներին.Նիկոլ Փաշինյան 11/16/2020 11:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Ինձ համար չկա որևէ կասկած, որ ես եմ այն թիվ մեկ պաշտոնյան, ով պատասխանատու է տեղի ունեցածի համար, ով տեղի ունեցածի համատեքստում կրում է պատասխանատվություն:Ես նաև հասկանում եմ, որ փաստի բերումով պետք է կանգնեմ ժողովրդի դատի առաջ, բայց որպեսզի ժողովուրդը կարողանա եզրահանգումների գալ, ինքը պետք է տիրապետի բոլոր հանգամանքներին,-այս մասին քիչ առաջ առցանց ասուլիս ընթացքում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ 2018թ-ի մայիսի դրությամբ բանակցությունները Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման շուրջ հատել էր չվերադառնալիության կետը և հարցը, ըստ էության, մտել էր տարածքներ՝ ոչնչի դիմաց փուլ.
«Եթե ուշադիր նայեք լրատվական դաշտը, կտեսնեք, որ շատ Հանրապետականներ ի ցույց են դնում 2018 թ-ի իրենց կանխատեսումները, որտեղ արձանագորում են որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բարդություններ են լինելու, էստեղ կա երեք տարբերակ՝ կամ այդ մարդիկ մարգարե են, կամ մեր կառավարությունը և անձամբ ես իրոք դավադիր ենք, և հատուկ չարամիտ դավադրությամբ եկել եմ իշխանության որ Արցախի համար խնդիրներ ստեղծեմ, և կա երրորդ տարբերակ՝ այդ մարդիկ իմացել են, թե որ կետի վրա է մնացել Ղարաբաղի բանակցային գործընթացը, ինչ անխուսափելի պայմաններ կան ՀՀ-ի առջև դրված»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ինքը փորձել է փոխել բանակցությունների տրամաբանությունը, սակայն ըստ էության չի հաջողվել.
«Այս ամենի պատասխանատվությունը իմն է, բայց ես պատասխանատվություն կրելու համար հարկ եմ համարում, որ բոլոր հանգամանքները մանրամասն պարզվեն հանրության համար»,-ասուլիսի ընթացքում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян озвучил условие, при котором готов предстать перед судом народа 11/16/2020   11:38  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что у него нет сомнений в том, что он несет ответственность за произошедшее в Арцахе.
"Я - должностное лицо номер один, который несет ответственность за произошедшее. Здесь не может быть разночтений. Я понимаю, что ввиду свершившегося факта должен предстать перед судом нашего народа. Но для того, чтобы народ смог сделать выводы, он должен быть осведомлен обо всех обстоятельствах", - сказал Пашинян в ходе пресс-конференции в онлайн-режиме.
По его словам, в мае 2018 года переговорный процесс пересек точку невозврата и вопрос, по сути, вступил в этап, когда обсуждалась формула "территория в обмен на ничего".
"Если вы внимательно ознакомитесь с публикациями в СМИ, то увидите, что многие республиканцы демонстрируют свои предположения о намечающихся проблемах вокруг Нагорного Карабаха. Либо эти люди провидцы, либо наше правительство и лично я заговорщики и с конкретной злонамеренной миссией пришли к власти, чтобы создать проблемы для Арцаха. Есть и третий вариант: эти люди знали, на какой точке находился переговорный процесс по Карабаху и какие неизбежные условия были поставлены перед Республикой Армения”, - сказал Пашинян.
По его словам, их правительство попыталось изменить эту логику.
“За произошедшее несу ответственность я. Но для того, чтобы понести ответственность, я считаю необходимым раскрытие всех обстоятельств перед общественностью”, - сказал Пашинян.