Ո՞նց կարող էր Ադրբեջանն առաջարկել նույն փաստաթուղթը, երբ միայն ճեղքում ուներ Ջեբրայիլի ու Թալիշի ուղղությամբ. Տիգրան Աբրահամյան 11/16/2020   15:33  |  Մեկնաբանություն
Ո՞նց կարող էր Ադրբեջանն առաջարկել նույն փաստաթուղթը, երբ միայն ճեղքում ուներ Ջեբրայիլի ու Թալիշի ուղղությամբ՝ ճեղքում, բայց ոչ վերահսկողություն շրջանի նկատմամբ, և այն ժամանակ, երբ արդեն վերահսկում էր Ջեբրայիլը, Ֆիզուլին, Զանգելանը, Կուբաթլուն, Ֆիզուլին, Թալիշն ու Մատաղիսը, Ասկերանի ու Մարտունու շրջանի տարբեր բնակավայրեր․․․ Շուշին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ռազմական փորձագետ Տիգրան Աբրահամյանը։
«Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում, ըստ էության, հաստատեց այն տեղեկությունները, որ պատերազմի օրերին, մինչև նոյեմբերի 9-ը, պատերազմը կանգնեցնելու հնարավորություն եղել է, սեղանին տարբեր առաջարկներ են դրվել։
Իհարկե, իր ոճին բնորոշ ձևով, նաև փորձում էր մանիպուլյացիաների գնալ, թե իբր դրանից առաջ էլ նույն տարբերակն է եղել։ ՉԵՄ ՀԱՎԱՏՈՒՄ։ ՈՒՂՂԱԿԻ չի կարող նման բան լինել։
Ո՞նց կարող էր Ադրբեջանն առաջարկել նույն փաստաթուղթը, երբ միայն ճեղքում ուներ Ջեբրայիլի ու Թալիշի ուղղությամբ՝ ճեղքում, բայց ոչ վերահսկողություն շրջանի նկատմամբ, և այն ժամանակ, երբ արդեն վերահսկում էր Ջեբրայիլը, Ֆիզուլին, Զանգելանը, Կուբաթլուն, Ֆիզուլին, Թալիշն ու Մատաղիսը, Ասկերանի ու Մարտունու շրջանի տարբեր բնակավայրեր․․․ Շուշին։
Եթե զուտ տրամաբանությամբ առաջնորդվենք՝ մի կողմ դնենք այդ օրերին առկա տեղեկությունները, նույնիսկ այն, որ պատերազմից մի քանի օր հետո ՌԴ ԱԳ նախարարը, ապա դրանից մի քանի օր հետո՝ ՌԴ նախագահը, ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ձևով, նոյեմբերի 9-ի ստորագրվածից ակնհայտ լավ առաջարկ ներկայացրեցին, արդեն իսկ խոսում է այն մասին, որ պատերազմը կարող էր ավարտվեր ոչ թե 44-րդ, այլ 6,7, 8-րդ օրը։
Այդ ժամանակ չէինք կորցնի Շուշին, հարակից գյուղերը, Հարդութի շրջանը, Ասկերանի վերին ենթաշրջանի գյուղերը, հատվածներ Մարտունու շրջանից, Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս գյուղը, էլ չեմ խոսում Լաչինի միջանցքի չափի, ՀՀ տարածքով Ադրբեջանի հարավային շրջանները Նախիջևանի հետ կապող մայրուղու մասին։
Իսկ ամենակարևորը՝ եթե շուտ կանգնեցվեր պատերազմը, իսկ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատում է, որ դրա հնարավորությունը եղել է, ապա կունենայինք 10-12 անգամի քիչ զոհեր, վիրավորներ, գերեվարվածներ։
ՉԵՔ ՄԱՐՍԵԼՈՒ»,֊ գրել է Աբրահամյանը։
12:17 16/11/2020  |  ՄեկնաբանությունԽղճալու բան չես, բայց վիճակդ վիճակ չի՝ պրծած մարդ ես․ Տիգրան Աբրահամյան
02:01 16/11/2020ԱԱԾ, Ոստիկանություն, դիմում եմ ձեզ. Տիգրան Աբրահամյան
23:30 14/11/2020  |  ՄեկնաբանությունՔաղաքական շոուի մաս մի դարձեք, հարգեք ձեր ուսադիրները, համազգեստը, գործեք ձեր երդմանը և օրենքին համաձայն. Տիգրան Աբրահամյան
21:28 14/11/2020  |  ՄեկնաբանությունՏղերք, կներեք մեզ, բայց իմացեք, որ ձեր արածը գետնով չենք տալու․ Աբրահամյան
00:20 14/11/2020  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ, հող հանձնողի պիտակն արդեն դաջվել է ճակատիդ, ի՞նչ խղճով ես ապրել և ապրելու. Տիգրան Աբրահամյան
10:58 12/11/2020  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ, մարդիկ ասում են՝ ունեցվածք հանելու խնդիր ունենք, տեղյա՞կ է ստորագրողը. Տիգրան Աբրահամյան

Пашинян в НС, по сути, подтвердил наличие возможности остановить войну до 9 ноября - Абрамян 11/16/2020   17:55  |  Комментарий
В Национальном собрании Никол Пашинян, по сути, подтвердил информацию, что в дни боевых действий, до 9 ноября, была возможность остановить войну, пишет руководитель аналитического военный эксперт, экс-советник президента Арцаха Тигран Абрамян.
“Конечно, в присущем ему стиле, пытаясь также манипулировать, что и раньше был такой же вариант. НЕ ВЕРЮ, ПРОСТО не может такого быть. Как мог Азербайджан предложить тот же самый документ, когда он добился прорыва только обороны в направлении Джебраила и Талиша, прорыва, но не контроля над районом, и  когда он уже контролировал Джебраил, Физули, Зангелан, Кубатлу, Талиш и Матагис, Гадрут (кроме одного села), и разные населенные пункты Аскеранского и Мартунинского районов… Шуши”, - отметил Абрамян.
Как указал эксперт, если руководствоваться исключительно логикой, оставив в стороне информацию, получаемую в эти дни, даже тот факт, что через несколько дней после войны президент РФ Владимир Путин ПУБЛИЧНО представил явно лучшее предложение, чем то, что было подписано 9 ноября, уже говорит о том, что война могла быть закончена не на 44 день, а на 6,7,8 день.
“В этом случае мы бы не потеряли Шуши, прилегающие села, Гадрутский район, села верхнего Аскеранского подрайона, части Мартунинского района, село Матагис Мардакертского района, не говоря уже о размере Лачинского корридора, о шоссе, проходящем через Республику Армения и соединяющее южные районы Азербайджана с Нахиджеваном. А самое главное, если бы война была остановлена раньше, а Никол Пашинян подтверждает, что была возможность, у нас было бы в 10-12 раз меньше погибших, раненых и пленных. Вам это не сойдет с рук”,