ԱՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ քննարկել ենք ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը եւ եռակողմ հայտարարության դրույթները.Արցախի նախագահ 11/13/2020   10:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր հանդիպել եմ ԱՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների հետ: Քննարկել ենք ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը եւ եռակողմ հայտարարության դրույթները: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Մեկ անգամ եւս վերահաստատել եմ, որ նաև ես եմ դիմել ՀՀ վարչապետին՝ ջանքեր գործադրելու պատերազմական գործողությունները դադարեցնելու համար:
Այդ որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով ռազմական իրադրությունը, քանի որ զինված ուժերի հրամանատարությունը պնդել է դրա անհրաժեշտությունը:
Մենք ունեցել ենք որոշակի լուրջ խնդիրներ, որոնց պայմաններում պատերազմի շարունակումը հանգեցնելու էր ավելի մեծ մարդկային ու տարածքային կորուստների, որոնց թվում՝ Ստեփանակերտի անկմանը, այլ քաղաքների, գյուղերի ու հազարավոր զինծառայողների շրջափակմանը»,-գրել է ԱՀ նախագահը:

Президент Арцаха обсудил с фракциями НС военно-политическую ситуацию и положения трехстороннего заявления 11/13/2020   11:11  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Президент Арцаха Араик Арутюнян встретился с фракциями Национального Собрания республики и обсудил создавшуюся военно-политическую ситуацию и положения трехстороннего заявления.
"Еще раз подтвердил, что и я обратился к премьер-министру Армении с просьбой приложить усилия для прекращения боевых действий. Это решение было принято с учетом военного положения, поскольку командование ВС настаивало на необходимости этого", - написал Арутюнян на своей странице в Facebook.
"У нас были определенные серьезные проблемы, в условиях которых продолжение войны привело бы к еще большим человеческим и территориальным потерям, в том числе к падению Степанакерта, других городов, сел и окружению тысяч военнослужащих", - пояснил президент Арцаха.