Արթուր Վանեցյանն ազատ արձակվեց. դատարանը ոչ իրավաչափ է համարել ձերբակալությունը 11/12/2020   20:36  |  Քաղաքական
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանն ազատ արձակվեց։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Արթուր Վանեցյանին ձերբակալելու որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը եւ նրա ձերբակալությունը համարել ոչ իրավաչափ։
Նա «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտարարել է, որ ամեն ինչ կանեն, որպեսզի դավաճանական պլանը չիրագործվի:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 11-ին Արթուր Վանեցյանին երկու անգամ ԱԱԾ են կանչել։ Առաջին անգամ նա հարցաքննվել է որպես վկա, իսկ երկրորդ հարցաքննության ժամանակ 225.1 և 307.1 հոդվածներով ձերբակալություն է իրականացվել։ Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է 225.1 (օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ դիտավորությամբ հավաք կազմակերպել) և 307.1 (Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում սահմանված միջոցառումները և ժամանակավոր սահմանափակումները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանքներ) հոդվածներով։ Ձերբակալման որոշման դեմ պաշտպանները բողոք են ներկայացրել։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի ձերբակալությունը հաջորդել էր Արցախի տարածքների մեծ մասը Ադրբեջանին հանձնելու Վարչապետի հայտարարության դեմ բողոքի ակցիաներին:
«Ակնհայտ է, որ Արթուր Վանեցյանի նկատմամբ իրականացվում է խայտառակ քաղաքական հետապնդում, նա գտնվում են ապօրինի անազատության մեջ։ Նրա ձերբակալումը ոչ իրավաչափ ճանաչելու պահանջով բողոքներն արդեն իսկ ուղարկվել են դատարան։
Փաստենք մեկ հետաքրքրական հանգամանք ևս` քաղաքական գործիչները ձերբակալվել են 3 օրով, ճիշտ մինչ այն օրը, երբ պետք է սկսեն իրագործվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ստորագրված կապիտուլիացիոն հայտարարությամբ նախանշված քայլերը», - հայտարարել են փաստաբանները։

Артур Ванецян вышел на свободу: суд признал задержание неправомерным 11/13/2020   09:33  |  Политика
Председатель партии “Отечество” Артур Ванецян отпущен на свободу. Суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил жалобу защиты на решение о задержании Артура Ванецяна. Суд посчитал его задержание неправомерным.
В ответ на вопрос “ФактИнфо” он заявил, что они сделают все, чтобы вероломный план не был воплощен в жизнь.
Напомним, Артур Ванецян был задержан по статье  225.1(умышленная организация митинга в нарушение установленного законом порядка) и 307.1(нарушение установленных мер и временных ограничений во время действия правового режима военного положения, повлекшее по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия).Защита обжаловала решение о задержании в суде.
Задержанию бывшего директора СНБ предшествовали акции протеста против заявления премьер-министра о сдаче большей части территорий Арцаха Азербайджану.
“Очевидно, что в отношении Артура Ванецяна осуществляется постыдное политическое преследование. Он незаконно содержится под арестом. Следует констатировать одно интересное обстоятельство: политические деятели были задержаны на 3 дня, ровно до того дня, когда должны начать реализацию шагов, намеченных подписанным премьер-министром Армении Николом Пашиняном капитулянтским заявлением”,  - заявили адвокаты.
16:54 12/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Ведется работа по созданию механизмов и реализации процесса обмена пленными и телами погибших – Минобороны Армении
15:58 12/11/2020  |  ПолитикаЕсли бы удалось договориться по Карабаху дипломатически раньше, то пять районов все равно отошли бы Баку - Лавров