Արթուր Վանեցյանը ձերբակալված է. Նրան ձերբակալելու որոշումը բողոքարկվել է 11/12/2020 11:25 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ դիտավորությամբ հավաք կազմակերպելու համար։
Կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է 225.1 (օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ դիտավորությամբ հավաք կազմակերպել) և 307.1 (Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի ընթացքում սահմանված միջոցառումները և ժամանակավոր սահմանափակումները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ այլ ծանր հետևանքներ) հոդվածներով։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 11-ին Արթուր Վանեցյանին երկու անգամ ԱԱԾ են կանչել։ Առաջին անգամ նա հարցաքննվել է որպես վկա 307.4 հոդվածով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, իսկ երկրորդ հարցաքննության ժամանակ 225.1 և 307.1 հոդվածներով ձերբակալություն է իրականացվել։
«Այդ ժամանակ արդեն ուրիշ հոդվածների մասին է խոսք գնացել և այդ ուրիշ հոդվածներով էլ ձերբակալություն իրականացվել։ Ըստ էության նույն բանի շուրջ, ուղղակի հոդվածի փոփոխություն են արել։ Հասկանում են, որ հնարավոր չի, բայց արել են»,-նշեց Արսեն Բաբայանը՝ հավալելով, որ Արթուր Վանեցյանին կալանավորելու միջնորդություն դեռ չկա, իսկ նրան ձերբակալելու որոշումն արդեն բողոքարկել են դատարան։ Նիստը նշանակված է այսօր։
«Սա բացառապես քաղաքական հետապնդում է, որը նպատակ ունի քաղաքական ընդդիմադիր լիդերներին պահել մինչև Նիկոլ Փաշինյանն իր դավաճանական ծրագիրն ավարտին կհասցնի»,-նշեց Արսեն Բաբայանը։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` նույն օրը ձերբակալվել են մի շարք նաեւ այլ քաղաքական գործիչներ, որոնք ընդդիմանալով Արցախի հողերի հիմնական մասը ադրբեջանցիներին հանձնելու որոշմանը, բողոքի ակցիաներ էին կազմակերպել:

Защита обжаловала решение о задержании Артура Ванецяна 11/12/2020 11:52 | Лента новостей
Лидер партии “Отечество” Артур Ванецян задержан за умышленную организацию митинга в нарушение установленного законом порядка.
Как сообщил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” член политсовета партии Арсен Бабаян, Артур Ванецян задержан по статье 225.1(умышленная организация митинга в нарушение установленного законом порядка) и 307.1(нарушение установленных мер и временных ограничений во время действия правового режима военного положения, повлекшее по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия).
Напомним, 11 ноября Артур Ванецян был дважды вызван в Службу национальной безопасности. В первый раз он был допрошен в качестве свидетеля по уголовному делу, возбужденному по статье 307.4 УК РА, а во время второго допроса было произведено задержание по статьям 225.1 и 307.1 УК РА.
Бабаян заявил, что ходатайства о заключении Ванецяна под стражу пока нет, а решение о его задержании уже обжаловано в суде. Заседание назначено на сегодня.
“Это чистой воды политическое преследование, которое имеет целью удерживать лидеров оппозиции под арестом до тех пор, пока Никол Пашинян не довершит свой предательский план”, - заявил Арсен Бабаян.
Как стало известно “ФактИнфо”, в тот же день были задержаны и ряд других политических деятелей, которые организовали акции протеста против сдачи основных земель Арцаха азербайджанцам.