Ֆեյսբուքով պատերազմ չեն հաղթում, պատերազմ հաղթում են կոնկրետ գործով. Վանեցյան 11/11/2020   19:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սու-30-ները շատ լավ կործանիչ են, բայց այս պահին այդ անհրաժեշտությունը չկար։ Կար անհրաժեշտություն օդը փակելու։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
«Այն տեղեկատվությունը, որ այս պատերազմը լինելու է այլ մակարդակի պատերազմ, մարդկային գործոնը գրեթե դեր չի խաղալու, այդ ամբողջ տեղեկատվական բազային Նիկոլ Փաշինյանը, այդ թվում Անվտանգության խորհուրդը մանրամասնորեն տեղյակ են եղել»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Վերջինս նշեց՝ անգամ ադրբեջանական կողմը երբեք չէր մտածի, որ նման լուծման կարող են հասնել. «Մնացել է ընդամենը 2000 քառ. Կմ։ Մենք հանձնել ենք 10 հազարից ավել տարածք։ Մենք հանձնել ենք նաև մեր պատմական Արցախը։ Մենք տվել ենք Սյունիքով ճանապարհ դեպի Նախիջևան։ Նման խայտառակ փաստաթուղթ, նման խայտառակ իրավիճակ ուղղակի չէր կարող լինել»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Հարցին՝ այս իրավիճակում իրենց այլընտրանքը որն է լինելու, Արթուր Վանեցյանը նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հրաժարական տա, ձևավորվի նոր կառավարություն. «Ներկայիս կառավարությունն ի սկզբանե պետք է գնահատեր ստույգ իրավիճակը և կատարեր համապատասխան քայլեր, եթե իրավիճակին ճիշտ գնահատական չի տրվել, այլ ֆեյսբուքյան տրամադրություններով հաղթում էին, հենց դա է ամենակարևոր և մեծ սխալը։
Ֆեյսբուքով պատերազմ չեն հաղթում, պատերազմ հաղթում են կոնկրետ գործով, կոնկրետ գործողություններով՝ հաշվի են առնում մասնագետների կարծիքները, հաշվի են առնում եմր ռազմական պոտենցիալը, հաշվի են առնում արտաքին գործընկերների հետ մեր հարաբերությունները, այնինչ մեր հիմնական արտաքին դաշնակիցների հետ փչացվել են մեր հարաբերությունները։ Ես կարծում եմ՝ եթե հասել էինք այս հանգրվանին, ապա ավելի լավ էր որևէ բան չստորագրել, թողնել Արցախն ամբողջությամբ Ադրբեջանին, բայց որևէ բան չստորագրեինք, Սյունիքով տարածք չտայինք Ադրբեջանին, Քարվաճառ չտայինք, որից հետո ժամանակ կձգեինք և ռազմական կամ դիվանագիտական ճանապարհով կկարողանայինք վերադարձնել մեր հողերը»,-նշեց Արթուր Վանեցյանը։
19:39 11/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրահավաքը շարունակվում է
19:31 11/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Միամտություն կլինի կարծել, որ Ադրբեջանը սրբավայրերը կպահպանի, հոգ կտանի. Հոգևորական
19:29 11/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հարցաքննվել եմ որպես վկա. Արթուր Վանեցյան
19:16 11/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հանրահավաքը մի քանի ժամով դադարեցվեց
18:50 11/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀնարավոր չէ պատկերացնել ավելի բարոյալքող փաստաթուղթ, որը ստորագրեց Նիկոլ Փաշինյանը․Հայկ Հովհաննիսյան
18:41 11/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մինչև 24։00-ն Նիկոլ Փաշինյանին հրաժարական տալու ժամկետ ենք սահմանում. Իշխան Սաղաթելյան
18:34 11/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Կարմիր Խաչը դիմել է կողմերին՝ ռազմագերիների մասին տեղեկություն ստանալու համար. Ամատունի
18:06 11/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախի վերահաս հայաթափությունը շղթայաբար կառաջացնի Սյունիքի դատարկումը. Քանանյան
17:49 11/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլ»-ի պատգամավորները պարտավոր են գալ ԱԺ հակառակ դեպքում նրանց կբերեն. Գեղամ Մանուկյան
17:44 11/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ալիևը նույնիսկ չէր կարող երազել, որ Շուշին, Դադիվանքը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ կարող է հայտնվեն. Շարմազանով

Войну выигрывают конкретным делом, а не с помощью Фейсбука - Ванецян 11/12/2020   10:35  |  Лента новостей
Су-30 – хорошие истребители, но необходимости в них в данный момент не было; нужно было закрывать небо. Об этом в беседе с журналистами заявил бывший директор Службы национальной безопасности Армении, лидер партии “Отечество”  Артур Ванецян.
“О том, что это война будет войной другого уровня и что человеческий фактор почти не будет играть роли, обо всем этом Никол Пашинян, а также Совет безопасности детально были проинформированы”, - сказал Артур Ванецян.
Он отметил, что азербайджанская сторона даже подумать не могла, что может дойти до такого решения. “Осталось всего 2000 кв.м. Мы сдали территорию площадью более 10 тыс. кв.м. Мы сдали также и наш исторический Арцах. Мы открыли дорогу в Нахиджеван через Сюник. Подобного позорного документа, такой позорной ситуации просто не могло быть”, - сказал Артур Ванецян.
На вопрос о предлагаемой ими альтернативе в подобной ситуации, Артур Ванецян отметил, что Никол Пашинян должен подать в отставку, после чего должно быть сформировано новое правительство.
“Действующее правительство изначально должно было верно оценить ситуацию и предпринять соответствующие шаги. Самая главная и большая ошибка заключалась в том, что ситуацию оценивали неверно, но при этом одерживали победы по настроениям в Фейсбуке”, - сказал он.
Как отметил Ванецян, с помощью Фейсбука войны не выигрывают. “Войну выигрывают конкретным делом, конкретными действиями, учитывают мнения специалистов, военный потенциал, отношения с внешними партнерами. Между тем наши отношения с нашими основными союзниками были подпорчены. Я полагаю, что в сложившихся условиях было бы лучше ничего не подписывать, оставить Арцах полностью Азербайджану, но ничего не подписывать и не предоставлять Азербайджану транспортного коридора через Сюник, не отдавать Карварчара, после чего мы бы тянули время и смогли бы военным или дипломатическим путем вернуть наши земли”, - отметил Ванецян.