Սիրիայի քաղաքացի հանդիսացող երեք վարձկանի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել 11/06/2020 18:43 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Սիրիայի ևս 3 քաղաքացի ներգրավվել է որպես մեղադրյալ։ Նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի ծառայողներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից իրականացվում են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ:
Նախաքննության ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների ծառայողների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ազգությամբ արաբ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ևս 3 քաղաքացի որպես վարձկաններ ներգրավված են Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների դեմ իրականացվող ռազմական գործողություններին:
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների արդյունքում 2020 թվականի նոյեմբերի 6-ին որոշումներ են կայացվել Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավիին, Ահմադ ալ-Տայեբին և Աբու Դիաբ Հալաբին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Նույն օրը որոշումներ են կայացվել նրանց նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին և միջնորդություններ ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ վերջիններիս նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Трое граждан Сирии объявлены в розыск по обвинению в международном терроризме и наемничестве - СК Армении 11/06/2020   19:41  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Еще трое граждан Сирии привлечены в качестве обвиняемых, в суд подано ходатайство об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
В криминалистическом управлении Следственного комитета Армении продолжается следствие по уголовному делу об агрессии, развязанной и осуществляемой военно-политическим руководством Азербайджана вдоль всей линии соприкосновения с Арцахом, о международном терроризме, серьезных нарушениях норм международного гуманитарного права во время вооруженных противостояний, об издании преступного приказа во время боевых столкновений и наемничестве. В рамках уголовного дела следственная группа в составе сотрудников СК и службы национальной безопасности проводит крупномасштабные следственные и другие процессуальные действия.
"В результате оперативно-разыскных мероприятий, предпринятых подразделениями Службы национальной безопасности в ходе предварительного следствия, добыты фактические данные о том, еще трое арабов по национальности, граждан САР  вовлечены военно-политическим руководством Азербайджана в качестве наемников в боевые действия против Республики Арцах и Республики Армения", - говорится в сообщении.
Как отмечается в сообщении, в результате проведенных осуществляющим производство органом крупномасштабных следственных и процессуальных действий 6 ноября 2020 года приняты решения о привлечении Абу Атефа аль-Хиндави, Ахмада аль-Тайеба и Абу Диаб Халаби в качестве обвиняемых по статье 389(международный терроризм), пункта 1 части 1, пункта 1 части 3 статьи 34-390(серьезные нарушения норм международного гуманитарного прав во время вооруженных конфликтов) и части 3 статьи 395(наемничество) УК РА.
“В тот же день приняты решения об объявлении их в розыск. В суд первой инстанции общей юрисдикции Еревана поданы ходатайства  об их аресте”, - отмечается в сообщении.