Արտավազդ Փելեշյանն իր «Բնություն» ֆիլմի 15 հազար եվրո հոնորարը նվիրաբերել է Արցախին 11/06/2020 11:50 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Աշխարհահռչակ հայ կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանն իր «Բնություն» ֆիլմի 15 000 եվրո հոնորարը փոխանցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին՝ ի աջակցություն Արցախի: Այս մասին տեղեկանում ենք «Կինոաշխարհ» կայքից:
«Բնություն» ֆիլմը նկարահանվել է Ֆրանսիայի «Fondation Cartier» հիմնադրամի և Գերմանիայի «ZKM» ֆիլմարտադրող ընկերության հետ համատեղ։ Ֆիլմի պրեմիերան կայացել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 23-ին: Այն պետք է ցուցադրվեր նաև Գերմանիայում, Մոսկվայում, Միլանում:
Ֆիլմի պրեմիերային հաջորդել է Փելեշյանի անհատական ցուցահանդեսը, որը մեկնարկել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 23-ին և պետք է շարունակվեր ևս 3-4 ամիս: «Փարիզի «Կարտիե» ժամանակակից արվեստի կենտրոնում դեռևս հոկտեմբերի 23-ին բացված Արտավազդ Փելեշյանի կինոարվեստին նվիրված «Բնություն» ցուցահանդեսը, հետաձգվել է համավարակի երկրորդ ալիքի պատճառով: Ֆրանսիայի կառավարության որոշմամբ երկրում փակվել են թանգարանները, մյուս մշակութային կենտրոններն ու առհասարակ բոլոր ժամանցի վայրերը՝ մինչև դեկտեմբերի 1-ը»,- ասվում է կայքում:

Кинорежиссер Артавазд Пелешян перечислил гонорар за фильм "Природа" Всеармянскому фонду 11/06/2020   14:05  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Известный армянский кинорежиссер Артавазд Пелешян гонорар за свой фильм “Природа” в размере 15 000 евро перечислил Всеармянскому фонду онду “Айастан” в поддержку Арцаха. Об этом сообщается на сайте kinoashkharh.am.
Фильм “Природа” был снят совместно французским фондом “Fondation Cartier” и немецкой кинокомпанией “ZKM”.
Премьера фильма состоялась 23 октября 2020 года. Показ киноленты должен был пройти в Германии, Москве и Милане.
“Наряду с премьерой фильма состоялось и открытие выставки Пелешяна в Музее современного искусства "Фонд Картье". Выставка должна была проходить еще в течение 3-4 месяцев, но она перенесена из-за второй волны эпидемии. Решением французского правительства все музеи и другие культурные центры и все места проведения досуга закрыты до 1 декабря”, - говорится на сайте.