Կանադայի Լավալ քաղաքը միաձայն ճանաչել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը 11/05/2020   10:33  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Կանադայի Լավալ քաղաքի Քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչող բանաձև: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ԱԳ-ն:
Բանաձևում նշված է, որ Լավալ քաղաքը՝  ճանաչում է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը,
դատապարտում է Արցախի Հանրապետության դեմ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սկսած ռազմական ագրեսիան,
Կանադայի և Քվեբեկի կառավարություններին կոչ է անում իրենց ուժերի չափով անել ամեն ինչ միջազգային հումանիտար իրավունքի, մասնավորապես՝ Ժնևյան կոնվենցիայի նկատմամբ լիակատար հարգանքն ապահովելու համար, կոչ է անում Կանադայի կառավարությանն ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը։

Канадский город Лаваль признал независимость Арцаха 11/05/2020   10:54  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Муниципалитет канадского города Лаваль принял резолюцию о признании независимости Республики Арцах. Об этом сообщает МИД Арцаха.
В резолюции отмечается, что город Лаваль признает право народа Арцаха на самоопределение, осуждает начатую Азербайджаном 27-го сентября 2020 года военную агрессию против Республики Арцах.
Муниципалитет города Лаваль призывает правительства Канады и Квебека в меру своих сил предпринять все усилия для обеспечения полного уважения к международному гуманитарному праву, в частности, Женевской конвенции. В резолюции также содержится призыв к правительству Канады признать независимость Республики Арцах.