Հարուցվել է քրեական գործ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Ադրբեջանի զինուժի կողմից անօդաչու թռչող սարքեր օգտագործելու դեպքի առթիվ 11/05/2020   16:46  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
2020 թվականի նոյեմբերի 4-ին՝ ժամը 19:30-ից 21:30-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, խախտելով 1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագիրը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի XXIX նստաշրջանի բանաձևով հաստատված ագրեսիվ ռազմական գործողությունների արգելքը, «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնևի կոնվենցիայի, ինչպես նաև միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու և պայթյունի եղանակով գույքի ոչնչացման դիտավորությամբ, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ է դարձրել Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը՝ ոչ ընտրովի հարձակման օբյետներ դարձնելով խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Մասնավորապես՝ ոտնձգելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ, սանձազերծելով ագրեսիվ պատերազմ՝ Ադրբջանի զինված ուժերը անօդաչու թռչող սարքեր են կիրառել Գեղարքունիքի մարզի Խաչաղբյուր, Շատջրեք, Մեծ Մասրիք և Ակունք բնակավայրերում: Դրանք հայտնաբերվել և ոչնչացվել են ՀՀ զինված ուժերի կողմից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերի քննության նկատմամբ հսկողության բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
Քրեական գործն ուղարկել ՀՀ ՔԿ հատուկ հանձնարարությունների, կազմակերպական-վերլուծական և քրեագիտական գլխավոր վարչության քրեագիտական վարչություն՝ նախաքննություն կատարելու համար:

Уголовное дело возбуждено по факту использования азербайджанскими ВС беспилотников на территории Армении 11/05/2020   17:42  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Уголовное дело возбуждено по факту использования вооруженными силами Азербайджаном беспилотных летательных аппаратов на территории Армении. Об этом сообщает Генеральная прокуратура Армении.
4 ноября 2020 года в промежутке с 19:30 до 21:30 военно-политическое руководство Азербайджана целенаправленно и преднамеренно сделало мишенью для неизбирательных атак гражданское население мирных населенных пунктов Армении и гражданские объекты в глубоком тылу.
Как отмечается, Азербайджан использовал запрещенные средства и методы ведения войны, руководствовался мотивами национальной ненависти и прибег к опасному для жизни многих людей способу,  вынашивал умысел на незаконное лишение двух и более лиц жизни и уничтожение имущества путем взрыва.
Как отметили в Генпрокуратуре Армении, тем самым военно-политическое руководство Азербайджана нарушило вступившее в силу 12 мая 1994 года трехстороннее соглашение, запрет на ведение агрессивных военных действий, утвержденный резолюцией XXIX сессии Генассамблеи ООН, Женевскую конвенцию "О защите гражданского населения во время войны", а также соответствующие нормы обычного международного  гуманитарного права.
"В частности, посягая на территориальную целостность Республики Армения, развязав агрессивную войну, вооруженные силы Азербайджана применили беспилотники в селах Хачахпюр, Шатджрек, Мец Масрик и Акунк Гегаркуникской области. Они были обнаружены и уничтожены вооруженными силами Республики Армения", - говорится в сообщении Генпрокуратуре РА.
По данному факту в Центральной военной прокуратуре возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 384, пункту 1 части 1 статьи 390, пунктам 1 и 2 части 3 статьи 390 УК Армении.
Уголовное дело направлено в Следственный комитет Армении для производства предварительного расследования.