ՄԻԵԴ հավաստի ապացույցներ են նեկայացվել ԼՂ հակամարտությունում սիրիացի վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ 11/03/2020 17:37 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հայաստանի Հանրապետությունը ՄԻԵԴ է ներկայացրել լրացուցիչ ապացույցներ, որոնք հիմնավորում են Թուրքիայի կողմից Եվրոպական Դատարանի 39-րդ կանոնի համաձայն անհապաղ միջոցներ կիրառելու մասին 2020 թվականի հոկտեմբերի 6-ի որոշումը չկատարելը: Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Կառավարությունը Դատարանին տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի շարունակական, ուղղակի և անուղղակի ներգրավման մասին: Նաև հավաստի ապացույցներ են ներկայացվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում սիրիացի վարձկանների ներգրավման վերաբերյալ, որոնք Ադրբեջան են տեղափոխվել ու տեղակայվել թուրքական ուժերի կողմից: Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան շարունակում է իր ներգրավվածությունը՝ հակամարտության մեջ Ադրբեջանին օգնելու պատրաստակամության անթաքույց հայտարարություններով: Դատարանին ներկայացված ապացույցները առավել ամրապնդվում են նաև օտարերկրյա պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հայտարարություններով։

Армения представила в ЕСПЧ достоверные доказательства о вовлечении в карабахский конфликт наемников из Сирии 11/03/2020 18:06 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Республика Армения представила в Европейский суд по правам человека дополнительные доказательства, подтверждающие невыполнение Турцией решения ЕСПЧ от 6 октября 2020 года о применении срочных мер в соответствии с правилом 39 Евросуда. Об этом сообщает представительство Армении в ЕСПЧ.
"Правительство проинформировало Суд о продолжающемся прямом и косвенном участии Турции в нагорно-карабахском конфликте. Также предъявила достоверные доказательства о вовлечении в карабахский конфликт наемников из Сирии, которые были переброшены в Азербайджан и дислоцированы в этой зоне турецкими силами. В то же время Турция продолжает свое участие открытыми заявлениями о готовности оказать поддержку Азербайджану в этом конфликте. Представленные в ЕСПЧ доказательства еще более подкрепляются заявлениями высокопоставленных официальных лиц других стран", - говорится в сообщении.