Ձերբակալվել է ահաբեկչական խմբավորման անդամ սիրիացի երկրորդ վարձկանը 11/03/2020 11:45 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, անտեսելով ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաներ և պայմանագրեր, չկատարելով հրադադարի մի քանի համաձայնություններով ստանձնած պարտավորությունները, շարունակել է Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծած ագրեսիվ պատերազմում օգտագործել տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների անդամ հանդիսացող վարձկանների:
Գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ վերջիններս ներգրավվել են Արցախի բնակչության դեմ ահաբեկչությական բնույթի՝ մարդկանց ոչնչացնելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն և վնասելուն ուղղված գործողություններում:
Այդ գործողություններն ուղեկցվել են Ադրբեջանի զինուժի կողմից ականանետային, հրթիռահրետանային, ավիացիոն և անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության մի շարք բնակավայրերին թիրախավորված հարցվածներ հասցնելով:
Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից մանրամասնում են, որ նոյեմբերի 1-ին Արցախի Հանրապետությում իրականացվող ռազմական գործողությունների ընթացքում ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել է Սիրիայի հյուսիսում տեղակայված ահաբեկչական ճամբարից Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով Ադրբեջանի Հանրապետություն տեղափոխված, վերը նկարագրված գործողություններին «Համդան» խմբավորման ջոկատի կազմում անմիջականորեն մասնակցություն ունեցած վարձկան, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի, Իդլիբ նահանգի Զիադիա գյուղի բնակիչ, 1988թ. ծնված Յուսեֆ Էլ Աբեդ Էլ Հաջին:
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի, դրա շրջանակներում պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ կիրառելու, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված կերպով մարդկային և գույքային կորուստներ պատճառելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործով 2020թ. նոյեմբերի 2-ին վերջինս ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով, և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքներ կատարելու կասկածանքով:

Задержан второй террорист-наемник, переброшенный Турцией в Азербайджан – Генпрокуратура Армении 11/03/2020   12:44  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Военно-политическое руководство Азербайджана, проигнорировав многочисленные международные конвенции договора, касающиеся борьбы с терроризмом, не выполнив взятые на себя по нескольким соглашениям о перемирии обязанности, продолжал использовать наемников, членов террористических группировок в агрессивной войне, развязанной им против Республики Арцах.
Как сообщает Генеральная прокуратура Армении, последние были привлечены для участия в терактах против населения Арцаха, направленных на уничтожение людей, а также уничтожение или повреждение строений, сооружений, дорог и средств коммуникации и связи или другого имущества.
Эти действия сопровождались прицельными ударами по ряду населенных пунктов Республики Арцах и Республики Армения с применением минометных, ракетно-артиллерийских установок, авиации и беспилотников.
В пресс-службе Генпрокуратуры сообщают, что 1 ноября в ходе боевых действий в Арцахе военнослужащими Армии обороны республики был обнаружен наемник, гражданин Сирииской Арабской Республики, житель села Зиадия провинции Идлиб Юсеф Эль Абед Эль Хаджи(1988 года рождения), который был переправлен Турцией из размещенного на севере Сирии лагеря террористов  в Азербайджан для непосредственного участия в составе отряда группировки “Хамдан” в вышеописанных действиях.
2 ноября текущего года гражданин САР был задержан по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных ст. 390, пунктом 1 ч. 1 ст. 390, п. 1 ч. 3 ст. 390 и ч. 3 ст. 395 Уголовного кодекса РА. Следствие продолжается.