Վանդալիզմ Ֆրանսիայում․ հայ համայնքը դիմել է կառավարությանը՝ արգելելու «Գորշ գայլերի» գործունեությունը 11/02/2020   10:15  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ֆրանսիայի Դեսին համայնքում Հայկական հիշողության կենտրոնի և ցեղասպանության հուշարձանի հետ կապված դեպքը ստորագրված է «Գորշ գայլերի» կողմից, եղել են «Գորշ գայլ» և «Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան» գրությունները։ Այդ մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանը։
Փափազյանը նշեց, որ կապի մեջ են Ներքին գործերի նախարարության հետ, որպեսզի արագորեն այս շաբաթ որոշեն լուծարել և արգելել «Գորշ գայլեր» կազմակերպության գործունեությունը։
«Վիենում, Դիժոնում, Դիսենում ծայրահեղ թուրքերը՝ «Գորշ գայլերը», որ ուղղակի Էրդողանի վերահսկողության տակ են, հակահայ ցույցեր կազմակերպեցին։ Այս գործողությունը դրանց հետևանքն է։ Մեզ Ներքին գործերի նախարարությունից հայտնեցին, որ 67 հոգի տարվել է ոստիկանություն։ Մենք չենք ցանկանում մտնել քաղաքացիական կռիվների մեջ», - ասաց Մուրադ Փափազյանը։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան շատ լուրջ է վերաբերվում այս ցույցերին, որովհետև նույն ժամանակ ծանր քաղաքական բախումներ են տեղի ունենում Թուրքիայի նախագահի և Էմանուել Մակրոնի միջև։
«Պատերազմն Էրդողանն ուզում է նաև բերել Եվրոպա։ Ես համոզված եմ, որ Ֆրանսիայում այս մթնոլորտն ուղղակիորեն Էրդողանի աշխատանքն է։ Անմիջապես պետք է պահանջել, որ Թուրքիան դուրս գա ՆԱՏՕ-ից, բանակցությունները, որ զարմանալիորեն շարունակվում են Եվրամիության հետ, պիտի դադարեն», - ընդգծել է Փափազյանը։
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Մուրադ Փափազյանը նաև անդրադարձավ Արցախի անկախության ճանաչման հարցին։ Նրա խոսքով՝ կան քաղաքներ, որ մոտ օրերս պետք է ճանաչեն Արցախի Հանրապետության անկախությունը, որոշ քաղաքներ էլ դեկտեմբերին են պատրաստվում ճանաչել։ Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում 20 պատգամավորներ ներկայացնելու են մի բանաձև, որով կոչ կանեն Ֆրանսիայի նախագահին՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը։

Вандализм во Франции: армянская община обратилась к правительству с требованием запретить деятельность “Серых волков“ 11/02/2020 10:56 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Во французском городе Десин-Шарпье осквернили мемориал жертвам Геноцида армян и Государственный центр армянской памяти. Оставленные на них надписи указывают на причастность к этому акту вандализма турецкой организации "Серые волки". На одном из опубликованных снимков явно видны буквы RTE, что совпадает с инициалами президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
Как заявил “Айерн Айсор” сопредседатель совета по координации армянских организаций Франции Мурад Папазян, они находятся на связи с министерством внутренних дел, чтобы оперативно на этой неделе добиться решения о запрете деятельности организации “Серые волки”.
“В Вене, Дижоне, Десине турки-экстремисты, “Серые волки”, которые находятся под прямым контролем Эрдогана, организовали антиармянские акции. Случившееся является последствием этого. Нам в МВД заявили, что 67 человек были доставлены в полицию…”, - сказал он.
По его словам, Франция серьезно относится к этим акциям, потому что одновременно тяжелые столкновения имеют место между президентом Турции и Макроном.
“Эрдоган хочет перенести войны и в Европу. Я убежден, что сложившаяся во Франции атмосфера – дело рук Эрдогана. Надо немедленно потребовать выхода Турции из НАТО. Переговоры с Евросоюзом, которые на удивление многим, продолжаются, должны быть прекращены”, - подчеркнул Папазян.
Папазян также коснулся признания незаивисмости Арцаха. По его словам, есть города, которые в ближайшие дни признают независимость Республики Арцах. Еще ряд городов собираются это сделать в декабре. В Национальном собрании Франции 20 депутатов представят резолюцию, которой призовут президента Франции признать независимость Арцаха.