Ձերբակալվել է Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկված ահաբեկչական խմբավորման անդամ, սիրիացի վարձկան Մըհըրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը 10/31/2020   16:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Արդեն տեղեկացվել է, որ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի, դրա շրջանակներում պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ կիրառելու, համակարգված, կանխամտածված  և նպատակաուղղված կերպով մարդկային և գույքային կորուստներ պատճառելու դեպքերի առթիվ ՀՀ և Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից հարուցվել են բազմաթիվ քրեական գործեր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ դատախազությունից։
Բացի այդ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, հաշվի չառնելով նաև ահաբեկչության դեմ պայքարին վերաբերող բազմաթիվ միջազգային կոնվենցիաներ և պայմանագրեր, չկատարելով հրադադարի մի քանի համաձայնություններով ստանձնած պարտավորությունները, շարունակել է օգտագործել տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների անդամ հանդիսացող վարձկանների: Վերջիններս իրականացրել են միջազգային ահաբեկչություն, շարունակել մարդկանց ոչնչացնելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն և վնասելուն ուղղված գործողությունները, որոնք ուղեկցվել են ականանետային-հրթիռահրետանային, ավիացիոն և անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործմամբ՝ հարվածներ հասցնելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության մի շարք բնակավայրերի:
Ահաբեկիչները ճակատային գծում գնում են առջևից, իսկ 2-րդ, 3-րդ գծով՝ ադրբեջանցի զինվորականները. գերեվարված ահաբեկիչը պատմել է
2020թ. հոկտեմբերի 29-ին Արցախի Հանրապետությում իրականացվող ռազմական գործողությունների ընթացքում ԱՀ ՊԲ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել է Սիրիայի հյուսիսում տեղակայված ահաբեկչական ճամբարից  2020թ. հոկտեմբերի 19-ին Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով Ադրբեջանի Հանրապետություն տեղափոխված և վերը նկարագրված գործողություններին անմիջականորեն մասնակցություն ունեցած՝ Աբու Համշեին խմբավորման Աբու Հուսեին 23 ջոկատի անդամ հանդիսացող վարձկան, Սիրիայի Համմա քաղաքի բնակիչ, 1975թ. մարտի 5-ին ծնված Մըհըրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը:
Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից նախապես հավաքագրված վարձկանների օգտագործմամբ Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու, ագրեսիայի ակտ իրականացնելու, զինված ընդհարման ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ թույլ տալու, հանցավոր հրաման արձակելու, ինչպես նաև միջազգային ահաբեկչություն իրականացնելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով 2020թ. հոկտեմբերի 31-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցանքներ կատարելու կասկածանքով Մըհըրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը ձերբակալվել է:
16:15 31/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Տաք ծածկոցներ, գլխարկներ ու շապիկներ՝ առաջնագծի տղաներին. Ամեն կարած ծածկոցի հետ ձեռագիր մաղթանքներ են դնում
16:00 31/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020«Թշնամին դրոններով վերևից նկարում է և տեսնում, որ ինչքան էլ սնարյադներով, հրանոթներով, գրադով խփում է՝ խրամատում կանգնած հայ զինվորը դիրքը չի լքում. ազատամարտիկ
15:54 31/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Բաքուն Արցախում կիրառում է Սիրիայի ՀԹՇ ահաբեկիչների մարտավարությունը
15:22 31/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Իմ տղան պետք է գնա, բա հայ է, հայրենիքն այս պահին իր կարիքն է զգում. դիպուկահար մայրը որդուն ռազմաճակատ է ճանապարհում
14:57 31/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանական «հրադադար». Արցախի հարավ-արեւելիքի ուղղությամբ կիրառվում են թուրքական F-16 կործանիչներ, T-90 տանկեր

Арестован член переброшенной Турцией в Азербайджан террористической группировки - Генпрокуратура Армении 10/31/2020   17:17  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Генпрокуратура Армении сообщает об аресте сирийского наемника Михраба Мухаммада Аль Шхаира, члена террористической группировки, направленной Турцией в Азербайджан.
Как ранее уже сообщалось, по фактам агрессивной войны против РА и Арцахской Республики, развязанной военно-политическим руководством Азербайджанской Республики с 27-го сентября 2020г. в нарушение требований ряда международных договоров, использования в ее рамках запрещенных методов ведения войны, систематического, умышленного и целенаправленного причинения человеческих и имущественных потерь, компетентными органами РА и Арцахской Республики были возбуждены многочисленные уголовные дела.
Кроме того, как отмечается в сообщении Генпрокуратуры Армении, военно-политическое руководство Азербайджанской Республики, игнорируя также многочисленные международные конвенции и договоры, касающиеся борьбы с терроризмом, не выполнило свои обязательства по ряду соглашений о прекращении огня, продолжало использовать наемников, которые являются членами различных террористических групп. Последние осуществляли международный терроризм, продолжали действия, направленные на уничтожение людей, зданий, сооружений, дорог, уничтожение и повреждение средств связи или другого имущества, что сопровождалось применением минометов, ракетной артиллерии, самолетов и БПЛА, нанося удары по ряду населенных пунктов Арцахской Республики и Республики Армения.
29-го октября 2020г. в ходе боевых действий в Арцахской Республике военнослужащими АО Арцаха был обнаружен наемник, переброшенный 19-го октября 2020г. из террористического лагеря, расположенного на севере Сирии, в Азербайджанскую Республику посредством Турции, житель сирийского города Хама, член 23-го отряда Абу Хусейна группировки Абу Хамшеин Михраб Мухаммад Аль Шхаир, 5-го марта 1975г. рождения, который принимал непосредственное участие в вышеупомянутых операциях.
“По уголовному делу, расследуемому по фактам развязывания агрессивной войны против Арцахской Республики с использованием наемников, завербованных заранее военно-политическим руководством Азербайджанской Республики, совершения акта агрессии, грубых нарушений норм международного гуманитарного права во время вооруженного конфликта, дачи преступного приказа, а также осуществления международного терроризма, 31-го октября 2020г. по подозрению в совершении преступлений, предусмотренных статьей 389, пунктом 1 части 1, пунктами 1, 2 части 3 статьи 390 и частью 3 статьи 395 Уголовного кодекса РА, Михраб Мухаммад Аль Шхаир был арестован”, - говорится в сообщении.