ԿԽՄԿ-ն կողմերի հետ աշխատում է՝ 84-ամյա Միշա Մելքումյանի աճյունը Հայաստան տեղափոխելու համար 10/30/2020   15:37  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ԿԽՄԿ-ն կողմերի հետ աշխատում է՝ 84-ամյա Միշա Մելքումյանի աճյունը Հայաստան տեղափոխելու համար։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ գիշերը մահացել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից գերեւարված հայ գյուղացի՝ 84-ամյա Միշա Մելքումյանը։ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Զառա Ամատունին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ նրան պետք է տեղափոխեին, սակայն առողջական վիճակի պատճառով, առաջարկվել է թողնել նրան մի որոշ ժամանակով՝ մինչև մի փոքր լավանա, սակայն, ցավոք, նա մահացել է։
«Մենք այս պահին կողմերի հետ աշխատում ենք, որ կարողանանք անհապաղ իր աճյունը բերել Հայաստան»,- նշեց Ամատունին։
Ինչ վերաբերում է գերեվարված հայ ռազմագերիներին այցելությանը, Ամատունին տեղեկացրեց, որ մի որոշ ժամանակ առաջ հայտարարել էր, որ մի քանի հոգու կարողացել են այցելել, սակայն դրանից հետո այլ այցելություններ չեն եղել։ Ինչ վերաբերում է հեռախոսազրույցներին, Ամատունին չմանրամասնեց։
«Կարող եմ ասել, որ մենք հետևում ենք բոլոր այն դեպքերին, որոնք գալիս են և հայտնվում են մեր ուշադրության ներքո»,- նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 22-ին հայտնի դարձավ, որ ԿՄԽԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիներից մի քանիսին, մասնավորապես՝ Արեգ Սարգսյանին, Նարեկ Ամիրջանյանին և Ալբերտ Միքայելյանին, ծանոթացել նրանց առողջական վիճակին, ինչպես նաեւ քաղաքացիական անձ հանդիսացող Ազնիվ Բաղդասարյանին։
ՀՀ ՔԿ հրապարակած տվյալներով՝ Ադրբեջանում այս պահին կա 17 ռազմագերի, որոնց ինքնության մասին հայկական կողմը տեղեկություններ ունի, եւս երկուսի ինքնությունը ճշտվում է։

МККК прилагает усилия для транспортировки тела 84-летнего Миши Мелкумяна из Азербайджана в Армению 10/30/2020   17:27  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Международный Комитет Красного Креста ведет работу для транспортировки тела 84-летнего Миши Мелконян из Азербайджана в Армению.
Как уже ранее сообщалось, захваченный в плен азербайджанскими ВС 84-летний Миша Мелкумян скончался сегодня ночью. Как заявила в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, руководитель программ по коммуникации офиса МККК в Армении Зара Аматуни, по предварительной договоренности, его должны были передать, однако из-за состояния здоровья было предложено оставить его на некоторое время, пока ему станет немного лучше, однако, к сожалению, он скончался.Захваченный в плен азербайджанскими ВС 84-летний Миша Мелкумян скончался сегодня ночью – омбудсмен Армении“В настоящее время мы работаем со сторонами, делаем все возможное для скорейшей транспортировки его тела в Армению”, - сказала Аматуни.
Что касается посещения армянских военнопленных, Аматуни сообщила, что ранее она заявила о возможности навестить нескольких из них, однако других посещений после этого визита не было. Что же касается телефонных переговоров, Аматуни воздержалась от комментариев.
“Могу сказать, что мы следим за всеми случаями, которые оказываются в поле нашего внимания”, - отметила она.
Напомним, 22 октября стало известно, что представители МККК посетили нескольких находящихся в Азербайджане военнопленных,  в частности Арега Саркисяна, Нарека Амирджаняна и Альберта Микаеляна, ознакомились с их состоянием здоровья. Они также проведали гражданское лицо – Азнив Багдасарян.
Согласно опубликованным СК Армении данным, в Азербайджане находятся 17 армянских военнопленных, о личностях которых армянская сторона располагает информацией. Данные еще двоих уточняются.