Արման Թաթոյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինին 10/30/2020   16:54  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ։Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանի ֆեյբուքյան էջից:
Հանդիպման ընթացքում Արման Թաթոյանը ներկայացրել է փաստեր խաղաղ բնակիչների նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի վայրագությունների ու հանցագործությունների, այդ թվում՝ արգելված զինատեսակների կիրառության, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ավերածությունների վերաբերյալ։
Պաշտպանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ Հայաստանի բնակչության շրջանում կա 2 սպանված և 2 վիրավոր, ինչպես նաև առկա են վնասված տներ։ Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տվյալների՝ Արցախում կա առնվազն 40 սպանված և ավելի քան 120 վիրավոր:
Կողմերը ընդգծել են երկու կառույցների համագործակցության կարևորությունը և պայմանավորվել են խորացնել համագործացկությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում։

Омбудсмен Армении представил главе делегации ЕС факты преступлений и зверств азербайджанских ВС 10/30/2020   18:00  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян провел сегодня рабочую встречу с руководителем делегации ЕС в Армении, послом Андреа Викторин. Об этом сообщают из офиса омбудсмена Армении.
В ходе встречи Арман Татоян представил факты преступлений и зверств азербайджанских вооруженных сил в отношении мирного населения, в том числе применения азербайджанской стороной запрещенных видов оружия, разрушений гражданских инфраструктур.
Омбудсмен проинформировал посла о том, что среди населения Армении есть двое убитых и двое раненых, а также на территории республики есть поврежденные дома. Согласно данным омбудсмена Арцаха, из-за действий ВС Азербайджана в Арцахе погибли по меньшей мере 40 мирных жителей, свыше 120 получили ранения.
Стороны подчеркнули важность сотрудничества двух структур и договорились углубить взаимодействие в вопросах защиты прав человека.