ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանի գլխավորած պատվիրակությանը 10/30/2020   17:21  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի 30-ին ընդունել է Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել բելգիացի պատգամավորին՝ արցախահայության համար պատերազմական ծանր ժամանակահատվածում Արցախ այցելելու և տեղում անձամբ իրավիճակին ծանոթանալու համար: Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ շատ կարևոր է, որպեսզի քաղաքակիրթ մարդկությունը ոչ միայն տեղյակ լինի օբյեկտիվ իրականությունից, այլև կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկի տարածաշրջանում ռազմական գործողությունները կանխելու և նախահարձակ կողմի նկատմամբ համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու ուղղությամբ: «Ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ Հարավային Կովկասում թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից նախաձեռնված այս պատերազմը, որտեղ ներգրավվել են նաև ահաբեկչական տարբեր խմբավորումներ, ծավալվում է արդեն դեպի Եվրոպա, և ֆրանսիական քաղաքներում օրերս տեղի ունեցած իրադարձությունները դրա վառ վկայությունն են»,- ասել է նախագահը և հավելել, որ Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների նկատմամբ միջազգային հանրության անգործությունը որևէ կերպ արդարացված չէ:
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավոր Ժորժ Դալմանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության նախագահին ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ ցնցված է տեսածով, թե ինչ վայրագություններ են իրականացվում Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ: «Հաստատումներն այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից ներգրավված են նաև վարձկան-ահաբեկիչներ, վկայում են, որ պաշտոնական Բաքուն ահաբեկչության նոր օջախ է փորձում ստեղծել: Եվ դա արվում է Թուրքիայի բարձր հովանավորությամբ: Սա անթույլատրելի երևույթ է, և եթե այսօր անհապաղ միջոցներ չձեռնարկվեն այդ գործողությունները զսպելու համար, մեծ մտավախություն ունեմ, որ, նրանց հաջողության դեպքում աշխարհը շատ ավելի թանկ է վճարելու»,- ասել է Ժորժ Դալմանը:
Հանդիպմանը, որին մասնացում էին ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը, ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի հաղորդակցության և հանրային կապերի պատասխանատու Հարութ Շիրինյանը, ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի Մերձավոր Արևելքի հետ կապերի պատասխանատու Պետրոս Պետրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, քննարկվել են նաև հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
17:12 30/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՀԳՈւ-ն կարող է Թրամփի թիկունքում մասնակցել պատերազմին Թուրքիայի կողմից
17:03 30/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ժնևում մեկնարկեց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ
16:54 30/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արման Թաթոյանն ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինին

Бельгийский депутат шокирован увиденными зверствами, учиненными Азербайджаном против мирного населения Арцаха 10/30/2020   18:36  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 30 октября принял делегацию Палаты представителей Бельгии во главе с депутатом Жоржем Далманом.
Президент выразил признательность бельгийскому депутату за посещение Арцаха в тяжелый для арцахских армян период войны, чтобы лично ознакомиться с ситуацией прямо на месте. По словам президента Арутюняна, цивилизованному человечеству очень важно не только понимать объективную реальность, но принимать конкретные меры по предотвращению боевых действий в регионе и применить к агрессору соответствующие санкции. «К сожалению, мы видим, что эта война, инициированная на Южном Кавказе турецко-азербайджанским тандемом, в которую вовлечены также различные террористические группировки, уже распространяется и на Европу. Недавние события во французских городах - яркое тому свидетельство», - сказал президент и добавил, что бездействие международного сообщества в отношении происходящих в Арцахе событий никак не может быть оправдано.
Депутат Палаты представителей Бельгии Жорж Далман поблагодарил президента Республики Арцах за теплый прием и отметил, что он был шокирован увиденными зверствами, которые Азербайджан совершил против мирного населения Арцаха. «Подтверждения того, что на стороне Азербайджана воюют наемные террористы, свидетельствуют о том, что официальный Баку пытается создать новый очаг терроризма. И делается это под высоким покровительством Турции. «Это неприемлемое явление. Если сегодня не будут предприняты немедленные шаги по пресечению этих действий, боюсь, что в случае их успеха, завтра мир заплатит более высокую цену», - сказал Жорж Далман.
На встрече, в которой приняли участие министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян, руководитель отдела по связям с общественностью Европейского офиса АРФ Дашнакцутюн Арут Ширинян, руководитель отдела по связям с Ближним Востоком АРФ Дашнакцутюн Петрос Петросян и другие должностные лица, был обсужден также ряд вопросов, связанных с мирным урегулированием конфликта.