Հայկական կողմին են փոխանցվել ռազմական գործողությունների ընթացքում 29 զոհված հայ զինծառայողների մարմինները և մեկ քաղաքացիական անձ 10/29/2020   14:20  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հոկտեմբերի 29-ին ՌԴ բացառիկ միջնորդական ջանքերի շնորհիվ, ԿԽՄԿ-ի և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային թիմի մասնակցությամբ հայկական կողմին են փոխանցվել ռազմական գործողությունների ընթացքում քսան իննը զոհված հայ զինծառայողների մարմինները:
Միաժամանակ, ԿԽՄԿ-ի ջանքերով Հայաստան է վերադարձվել մեկ քաղաքացիական անձ: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը և հավելել, որ իր հերթին հայկական կողմը, հավատարիմ մնալով հումանիտար հրադադարի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, կրկին պատրաստակամություն է հայտնում ադրբեջանական կողմին հանձնել Արցախի տարածքում գտնվող ադրբեջանցի զինծառայողների մարմինները, մեկնարկել արցախա-ադրբեջանական ռազմաճակատի ողջ երկայնքով ռազմական գործողությունների արդյունքում միջդիրքային հատվածից աճյունների դուրսբերման, ինչպես նաև ռազմագերիների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանցման և հետագայում վերջիններիս փոխանակման գործընթացը:
14:16 29/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ստեփանակերտում հրետակոծության տակ է ընկել Բելգիայի պատգամավորը

Армянской стороне переданы тела 30 военнослужащих 10/29/2020   14:31  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Армянской стороне 29 октября были переданы тела 30 военнослужащих, погибших в ходе боевых действий. Об этом сообщила пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян.
Это стало  возможным благодаря исключительным посредническим усилиям Российской Федерации и полевой команды МККК, а также личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Кроме того, усилиями МККК в Армению было возвращено гражданское лицо.
В свою очередь армянская сторона, оставаясь приверженной достигнутых договоренностей о гуманитарном перемирии, еще раз выражает готовность передать азербайджанской стороне тела азербайджанских военнослужащих, находящихся на территории Арцаха, запустить процесс эвакуации тел из межпозиционного участка на всем арцахско-азербайджанском фронте, а также передачи информации о военнопленных и их последующего обмена.