Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներում թուրքերը ահաբեկչական վանկարկումներով և սպառնալիքներով փնտրում էին հայերի 10/29/2020   11:26  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ֆրանսիայի Վիեն ու Դեսին քաղաքներում թուրքերն անկարգություններ են հրահրել, ագրեսիվ ցույցեր են անցկացրել։ Հայտնում է Lenta. Ru-ն։ Կայքը հրապարակել է Twitter-յան տեսագրություն, որում երևում է, ինչպես են տասնյակ մարդիկ թուրքական դրոշներով փողոցներով անցնում՝ վանկարկելով հակահայկական կարգախոսներ: Որոշ թուրք ակտիվիստներ ցույց են տվել թուրքական ազգայնական «Գորշ գայլեր» կազմակերպությանը հատուկ ժեստեր:
Ֆրանսիայի «Ոստիկանության կոմիսարների» Twitter-ի միկրոբլոգում ասվում է, որ երեկոյան Վիենում թուրքերը կազմակերպել են հայերի որոնումների պատժիչ գործողություններ ու հարձակում գործել ոստիկանների վրա: Ֆրանսիացի ոստիկանները սառնասրտություն ու քաջություն են ցուցաբերել 150 խիստ կատաղած մարդկանց դեմ: Հակահայկական վանկարկումներով թուրքերը հայերի են փնտրել նաև Լիոն քաղաքում։
Ֆրանսահայերը նախօրեին խաղաղ ցույցի էին դուրս եկել, որը վերածվեց թուրքերի կողմից հրահրված ծեծկռտուքի։ Հայերը ի պաշտպանություն Արցախի, Վալանս տանող ճանապարհին էին, երբ մեքենաներից թուրքերը, հարձակվեցին խաղաղ ցուցարարների վրա։ Ըստ ականատեսի՝ նրանք հինգ հոգով էին։ Մուրճի հարված ստացած տղայի վիճակը գնահատվում է ծանր: Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ միջադեպի ժամանակ վիրավորվել է մոտ 10 հայ՝ նրանց թվում կանայք ու անչափահաս երեխաներ։
10:29 29/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պաշտպանության բանակը թեժ մարտեր է մղում հատկապես Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց, Սղնախ և Ակնաղբյուր հատվածում. Վահրամ Պողոսյան
10:24 29/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՊԲ-ն հրապարակել է նահատակված ևս 51 հայորդու անուն

Во Франции турки, выкрикивая угрозы, рыскали по улицам разных городов в поисках армян 10/29/2020   12:12  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В районах французских коммун Вьен и Десин, где проживают представители армянского населения страны, прошли агрессивные демонстрации турок, местами переходившие в беспорядки, передает Lenta.ru со ссылкой на портал LyonMAG и ряд очевидцев.
На видео, опубликованных в Twitter, видны толпы из десятков мужчин с турецкими флагами. Они идут по улицам, скандируя «Аллаху акбар» и антиармянские лозунги. На одном из роликов заметно, что некоторые из них показывают жест, характерный для организации «Серые волки» — турецких националистов. Именно ее участников подозревают в организации этих так называемых «карательных экспедиций».
Twitter-аккаунт «Комиссары полиции» опубликовал видео происходившего с подписью: «Вечером во Вьен турки устроили карательную вылазку в поисках армян и напали на полицейский патруль. Наши коллеги в очередной раз проявили хладнокровие и отвагу перед 150 перевозбужденными людьми».
Турки, выкрикивая антиармянские лозунги, искали армян и в Лионе.
Накануне турки устроили провокацию в ходе акции в поддержку Арцах с участием представителей армянской общины Франции. Армяне перекрыли с утра одну из ключевых автомагистралей во Франции, требуя осудить турецко-азербайджанскую агрессию и признать независимость Республики Арцах. Инцидент с нападением попал на видео. Турки, вооруженные молотками и ножами, вышли из автомобилей и со спины напали на армян. По словам очевидцев, нападавших было пятеро. Состояние молодого парня, которого ударили молотком, оценивается как тяжелое. Всего в результате инцидента пострадали 10 армян, в том числе женщины и несовершеннолетние дети.