Հիշատակի արարողություն՝ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ 10/27/2020 11:46 | Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ Ազգային ժողովի այգում, 1999 թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի մոտ հիշատակի արարողություն է:
ԱԺ այգում պատգամավորները ծաղիկներ են խոնարում հուշակոթողի մոտ՝ ոգեկոչելով հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակը։
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Նաիրի Հունանյանի գլխավորած ահաբեկչական խմբի հարձակման հետևանքով խորհրդարանի շենքում սպանվեցին Հայաստանի իշխող քաղաքական ուժի ղեկավարները՝ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանը և Ազգային ժողովի նախագահ Կարեն Դեմիրճյանը, խորհրդարանի փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը և Ռուբեն Միրոյանը, պատգամավորներ Արմենակ Արմենակյանը, Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը և նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը:

Депутаты парламента Армении почтили память жертв теракта 27-го октября 1999 года 10/27/2020   12:53  |  Лента новостей
Депутаты парламента Армении почтили память жертв теракта 27 октября 1999 года. Депутаты возложили цветы к мемориалу памяти погибших в парке Национального Собрания.
27 октября 1999 года группа вооруженных людей ворвалась в зал заседаний НС и расстреляла находившихся там руководителей и членов парламента и правительства Армении.
Жертвами теракта стали спикер парламента Карен Демирчян, премьер-министр Армении Вазген Саркисян, вице-спикеры Юрий Бахшян и Рубен Мироян, депутаты парламента Микаел Котанян, Арменак Арменакян, Генрих Абрамян, министр по оперативным вопросам Леонард Петросян. Еще несколько человек получили ранения.
Судебный процесс над террористами, который начался в феврале 2001 года, завершился в декабре 2003 года. Суд приговорил к пожизненному заключению шестерых фигурантов дела, включая главаря вооруженной группы Наири Унаняна.  Еще один был осужден к 14 годам лишения свободы.